EkolojiHayvan HaklarıManşet

Fransız Tereos firmasına nehri kirletmek ve binlerce balığı öldürmekten 10,2 milyon dolar ceza

0
Fransız şeker ve etanol üreticisi Tereos, 2020’de Fransa‘dan Belçika‘ya akan bir nehri kirleterek binlerce balığın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle  9,5 milyon Euro’dan (10,2 milyon dolar) fazla ceza ödemeye mahkum edildi.
Tereos’un kuzey Fransa’da bulunan Escaudoeuvres’teki fabrikasında 100.000 metreküplük bir çökeltme havuzunda bir sızıntı tespit edilmiş ve atık suyun Escaut olarak da bilinen Scheldt nehrinin bir koluna yayıldığı ortaya çıkmıştı.

Firmanın sözcüsü, “Şirket olarak olayda payımıza düşen sorumluluğu üstleniyoruz,  ancak mahkemenin çok sayıda kayıptan sorumlu olanları dikkate almamasından dolayı üzgünüz” dedi.

Sınırın her iki yanında da toplu ölümler

Belçika’nın Valon bölgesindeki yetkililer, Scheldt’in kendi topraklarındaki 36 km’lik bölümü boyunca 50 ila 70 ton balığın öldüğünü açıkladı. Belçikalılar Fransız yetkilileri uyarı yapmakta çok yavaş olmakla da suçladı.

Sınırın Fransa tarafında da yaklaşık 13 ton ölü balık bulundu.

Tereos sözcüsü, mahkemenin 500 bin Euro para cezası ve 9 milyon Euro’dan fazla tazminata hükmettiğini, bunun yaklaşık 9 milyonunun Valon bölgesi için olduğunu belirtti. Sözcü, grubun karara itiraz edip etmeyeceğine henüz karar vermediklerini de sözlerine ekledi.

Fabrikada üretilen şeker pancarının kalıntıları organik madde açısından zengin oldukları için nehirlerdeki oksijen seviyelerini düşürmesi de şaşırtıcı değil.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.