DünyaManşet

Fransa’nın Nice kentinde terör saldırısı: En az 84 ölü

0
ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATH - Bodies are seen on the ground July 15, 2016 after at least 30 people were killed in Nice, France, when a truck ran into a crowd celebrating the Bastille Day national holiday July 14. REUTERS/Eric Gaillard

Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü (Bastille Günü) kutlamalarında binlerce insanın arasına dalan kamyon, 84 kişinin ölümüne, 18’i ağır yaralı, 100’ü aşkın kişinin de yaralanmasına neden oldu. Kamyon şoförü vurularak öldürüldü.

ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATH - Bodies are seen on the ground July 15, 2016 after at least 30 people were killed in Nice, France, when a truck ran into a crowd celebrating the Bastille Day national holiday July 14.   REUTERS/Eric Gaillard

ATTENTION EDITORS – VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATH – Bodies are seen on the ground July 15, 2016 after at least 30 people were killed in Nice, France, when a truck ran into a crowd celebrating the Bastille Day national holiday July 14. REUTERS/Eric Gaillard

Reuters’ın aktardığına göre kamyon, kalabalığı havai fişek gösterisini izlediği sırada hedef aldı. Hızla ilerleyen kamyon yaklaşık 2 km ilerleyerek onlarca insanı altına alarak ezdi. Olay yerinde çok sayıda çocuk vardı. Hayatını kaybedenlerin sayısı gitgide daha da yükseldi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, ölü sayısının 84’e ulaştığı ve 18 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Yetkililer, başka saldırıların da olma ihtimaline karşı halktan, evlerini terketmemelerini istedi.

Nice Belediye Başkanı, kimliği henüz belirlenemeyen saldırganın, önce ateş açtığını sonra da aracı kalabalığın üzerine sürdüğünü söyledi.

Saldırgan 31 yaşında Tunus kökenli Fransız

Saldırgan, güvenlik görevlileri tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Savcılık henüz saldırganın kimliğini açıklamadı. Ancak Reuters’a bilgi veren bir polis kaynağı saldırganın 31 yaşında, Tunus doğumlu bir Fransız olduğunu, daha önce hırsızlık ve şiddet gibi adi suçlardan poliste kaydı bulunduğunu belirtti. Saldırganın cihatçı örgütlerle bağlantılı kişiler listesinde bulunmadığı bildiriliyor.

Yetkililer, 84 kişinin ölümüne neden olan saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu, kamyonun kasasında çok sayıda patlayıcı, el bombası ve uzun namlulu silah bulunduğunu da aktardı. Yetkililer henüz saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlikleri ve hangi ülke vatandaşı olduklarını henüz açıklamadı.

Olağanüstü hal uzatıldı

CNN International canlı yayınına telefonla katılan ABD’li görgü tanığı yaşananları şöyle anlattı: “Kamyon kalabalığın arasına daldığında hızını daha da artırdı. Aracın içinde yalnızca bir kişi vardı.”

IŞİD’in Paris’teki eş zamanlı saldırılarının ardından uygulamaya alınan olağanüstü hal, ülke genelinde üç ay daha uzatıldı.

 

(Diken)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.