DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Fransa’da zorunlu aşı protestoları

0

Ağustos ayında devreye girecek son önlemler, ülkede aşı isteksizliğinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Emmanuel Macron hükümeti, sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmiş ve yaptırmayanlara maaş kesintisi yapılacağını söylemişti. Yeni önlemler gereği, sinema ve bar gibi kamuya açık mekanlar için de en az bir aşı olmak ya da negatif test göstermek zorunlu hale gelecek.

Hafta sonu, son önlemleri protesto için 100 bin kişinin sokağa çıktığı belirtiliyor. Özgürlüklerin kısıtlandığını savunan eylemcilere destek veren siyasiler de bulunuyor.

Paris‘teki eylemde BBC‘ye konuşan konuşan siyasetçi Martine Wonner hükümet politikalarını destekleyen politikacıların bürolarının “kuşatma altına alınmasını” istedi. Wonner daha sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunsa da meclisteki muhalif gruptan ayrılmak zorunda kaldı.

Ülkede yeni aşı kurallarını destekleyen milletvekillerine karşı çeşitli şiddet ve vandalizm eylemleri de gerçekleştirildi.

Aşı randevuları da artıyor

Öte yandan Macron’un aşılama sayılarını artırmak için getirdiği önlemler sonuç veriyor gibi görünüyor. Geçen haftaki açıklama sonrası yüzbinlerce kişi aşı randevusu aldı.

Fransa’da koronavirüsten 111 binden fazla insan hayatını kaybetti. Ülkede ilk aşısın olanların oranı, nüfusun yüzde 50’sinin biraz üzerinde bulunuyor. İki aşılı olanların oranı ise yüzde 40’ın altında.

Kamuoyu araştırmaları, Fransa’da geniş çaplı bir aşı isteksizliği olduğunu gösteriyor.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.