DünyaManşet

Fransa’da Yahudi mezarlığına saldırı

0

Fransa‘da da Yahudilere ait bir mezarlıkta 107 mezar taşına Nazilerin simgesi olan gamalı haç ve bazı antisemit grafitiler çizildi. Strazburg yakınlarında yaşanan olayla ilgili AFP’ye değerlendirmede bulunan yetkililer, Westhoffen Mezarlığı’nda salı günü vandalların verdiği zararla ilgili soruşturma açıldığını belirtti.

Bas-Rhin’den Yahudi yetkili Maurice Dahan, spreyle mezar taşlarının çoğunun boyandığı saldırıyı “şok edici” diye nitelendirdi. Mezarlığa yaptığı ziyarette saldırıyı kınayan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise hükümetin Westhoffen’de yaşananların ardından ulusal çapta nefretle mücadele birimi oluşturacağını açıkladı.

“İnanç hakkına saygı duymak zorundayız” diyen Castaner, özel bir polis ekibinin hadiseyi incelemeye başladığını, yeni ulusal birimin de nefret suçlarıyla mücadeleye odaklanacağını kaydetti.

Fransa İçişleri Bakanı Castaner saldırıya uğrayan mezarda inceleme yaptı.

İlk ve tek saldırı değil

Bu arada Westhoffen mezarlığında olanlar, Bas-Rhin’de Yahudi karşıtı saldırılara eklenen son halka oldu. Bölgenin doğusundaki Schaffhouse-sur-Zorn kasabası yakınlarındaki Yahudi mezarlığında aynı gün benzer bir saldırının daha gerçekleştiği ortaya çıktı.

Bu yıl şubat ayında Strazburg’un kuzeybatısında Quatzenheim Yahudi Mezarlığı’nda da 90’dan fazla mezar taşına gamalı haç çizilmişti. Fransa’da polis kayıtlarına göre Yahudi karşıtı saldırıların sayısı 2018’de bir önceki yıla oranla yüzde 74 artış göstermişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.