LGBTİ+Manşet

Fransa’da eşcinsel evlilik karşıtlarından protesto gösterisi

Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande’ın seçim kampanyası sırasında vaat ettiği eşcinsellere evlilik ve ve evlat edinme hakkının Meclisten geçmesi, başkent Paris’te protesto gösterilerine yol açtı.

Paris’te eşcinsellerin evlenmesi ve evlatlık edinmesi ile ilgili yasa tasarısına karşı çıkan binlerce kişi, protesto gösterisi yaptı. Polis, şehir merkezinde düzenlenen gösteriye katılanların sayısının 300 bini bulduğunu açıkladı. Güvenlik güçleri göstericilere yer yer göz yaşartıcı spreyle müdahale etti.

Protesto gösterisine anamuhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ile muhafazakar ve sağ eğilimli sivil toplum örgütleri destek verdi.

Gösteriye katılanlar, Cumhurbaşkanı François Hollande’dan, Meclis Genel Kurulunda uzun bir müzakere maratonunun ardından 14 Şubat’ta kabul edilen ve 4 Nisan’dan itibaren Senato Genel Kurulunda görüşmeye başlanacak tasarıyı, referanduma götürmesini talep ediyor.

Fransa’da Katolik Kilisesi yönetimi de yaptığı açıklamalarda, ”aile kurumunu tahrip edeceği ve ahlaki değerlere aykırı bulduğu” gerekçesiyle yasa tasarısı aleyhinde görüş bildirmiş ve seçmenleri parlamento üzerinde baskı yapmaya davet etmişti.

Eşcinsellere evlilik ve ve evlat edinme hakkı, Hollande’ın seçim kampanyasının önemli vaatlerinden birisini oluşturuyordu.

(DW Türkçe)

 

Kategori: LGBTİ+