ManşetDünya

Fransa’da dejavu: Macron ve Le Pen ikinci turda

0
Fransa‘da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Birinci turda ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,6’sını, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen ise yüzde 23,4’ünü aldı. İki aday 24 Nisan’da ikinci turda karşı karşıya gelecek.

Macron ve Le Pen 2017’de de seçimin ikinci turunda karşı karşıya gelmişti. Macron, ikinci turda oyların yüzde 66’sını alarak Fransa Cumhurbaşkanı seçilmişti.

BBC‘nin aktardığına göre, bu kez seçimin ikinci turunun daha çekişmeli geçmesi bekleniyor. IFOP-Fiducial şirketinin TF1 televizyonu için yaptığı kamuoyu araştırması, ikinci turda seçimin başa baş geçeceğini gösteriyor. Araştırmaya göre ikinci turda oyların Macron yüzde 51’ini, Le Pen ise yüzde 49’unu alacak.

İlk turda solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi‘nin adayı Jean-Luc Mélenchon oyların yaklaşık yüzde 21,9’unu alarak üçüncü sırada yer aldı. Bir diğer aşırı sağcı aday Eric Zemmour‘un oy oranı yüzde 7’de kalırken, muhafazakar aday Valerie Pecresse oyların sadece yüzde 4,8’ini alabildi. Sosyalist Parti’nin adayı Anne Hidalgo‘nun oy oranı yüzde 1,7’de kaldı.

Yeşiller’in adayı Yannick Jadot ise beklenenin üzerinde bir performans sergileyerek oyların yüzde 4,6’sını aldı.

Seçimlere katılım oranı ise yüzde 74 oldu. Seçmenlerin yüzde 26’sı ise sandık başına gitmedi. Bu da Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir rekor.

Macron: Popülizm ve yabancı düşmanlığı Fransa değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilk turda kendisine oy veren seçmenlere ve ikinci turda kendisine destek verilmesi için çağrıda bulunan rakiplerine teşekkür etti. Emmanuel Macron, seçmenlere, aşırı sağın iktidara gelmesini engellemek için ikinci turda kendisine oy vermeleri çağrısı yaptı.

Macron, “Daha hiçbir şey bitmedi. Popülist söyleme ve yabancı düşmanlığına teslimiyet…Bu, Fransa değil” dedi. 

Le Pen: Fransa’ya çekidüzen vereceğim

Marine Le Pen ise ilk tur sonuçlarının netleşmesi sonrası yaptığı açıklamada, Macron’a oy vermeyen herkese, ikinci turda kendisine oy vermeleri çağrısı yaptı. Seçilirse “Tüm Fransız halkının cumhurbaşkanı” olacağını vurgulayan Le Pen, “5 yıl içinde Fransa’ya çekidüzen vereceğini” söyledi.

İlk turda elenen Jean-Luc Mélenchon, Valerie Pecresse, Anne Hidalgo ve Yannick Jadot ile Komünist Parti‘nin adayı Fabien Roussel, seçmenlerine ikinci turda Macron’a oy vermeleri çağrısı yaptı. Dört adayın toplam oy oranı yaklaşık yüzde 33. Aşırı sağcı Eric Zemmour ise beklendiği gibi  ikinci turda Le Pen’e oy verilmesini istedi.

Fransa’da anketlere göre Rusya-Ukrayna Savaşı dışında seçimi etkileyecek en önemli konular ekonomi, göç ve güvenlik.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.