DünyaManşet

Fransa, Cezayir halkının çektiği acılardan sorumlu olduğunu kabul etti

0

Resmi bir ziyaret için Cezayir’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sömürgecilik döneminden ötürü Cezayir halkının acı çekmiş olduğunu ülkesi adına resmen kabul etti

Hollande buna karşılık söz konusu katliam ve işkenceler için Cezayir’den özür dilemedi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande dün akşam düzenlediği basın toplantısında da Cezayir’e “özür dilemeye değil, gerçeği anlatmaya” geldiğini söylemişti.

NTV’den Kayhan Karaca’nın haberine göre bu sabah Cezayir parlamentosuna hitap eden Hollande, 132 yıl süren ve kanlı bir savaş sonrası Cezayir’in bağımsızlığıyla sona eren sömürgeclik dönemini “aşırı derecede adaletsiz ve sert bir sistem” olarak tanımladı.

Bu dönemde Fransa tarafından gerçekleştirilmiş katliam ve işkenceler hakkında gelecek nesillere karşı “gerçeği söyleme”nin kendileri için “ödev” olduğunu vurgulayan Hollande, “Tarihçilerin arşivlere erişmeleri ve bu gerçeğin yavaş yavaş herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Hollande, Fransa’nın Cezayir ile “eşit şartlarda istisnai ve stratejik bir ortaklık” oluşturmak istediğini de sözlerine ekledi. İki ülke arasında bu ortaklığın ilk adımı olarak dün akşam yeni bir “dostluk deklarasyonu” imzalandı.

Hollande, bazı çevrelerin talep ettiği gibi Cezayir halkından özür dilememiş olsa da ilk defa bir Fransa devlet başkanı, Fransa’nın Cezayir’de katliam ve işkenceler gerçekleştirdiğini ve bunların Fransa’nın savunduğu evrensel değerlere aykırı olduğunu resmen kabul etmiş oldu.

(Agos, Ntv)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.