İklim KriziManşet

Florida’da DeSantis yönetimi iklim değişikliği tedbirlerinden uzaklaşıyor

0

ABD‘nin Florida eyaleti valisi Ron DeSantis, iklim değişikliğini “daha az öncelikli olacak” şekilde belirleyen yasa tasarısını imzaladı. Vali, aynı zamanda açık denizde  veya eyaletin uzun kıyı şeridi yakınında enerji üreten rüzgar türbinlerini de yasaklıyor.

Çevre örgütleri eski Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayının imzaladığı yasanın  yükselen denizler, aşırı sıcaklık ve su baskınları ve giderek şiddetli fırtınalar dahil olmak üzere Florida’daki iklim değişikliği tehditlerinin gerçekliğini göz ardı ettiğini söylüyor. 

Valilikten yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yasa, doğal gazın genişletilmesini hızlandıracak, eyaletteki gaz boru hatlarına ilişkin düzenlemeleri azaltacak ve soba gibi gazlı cihazlara yönelik yasaklara karşı korumayı artıracak.

‘Radikal yeşil bağnazların gündemini reddediyoruz’

Ocak ayında başkanlık adaylığı için kampanyasını askıya alan ve rakibi Donald Trump’ı destekleyen DeSantis, tasarıyı enerji politikasına sağduyulu bir yaklaşım olarak nitelendiriyor. X platformundan yaptığı bir paylaşımda, “Enerjiye yaklaşımımızda akıl sağlığını yeniden tesis ediyoruz ve radikal yeşil bağnazların gündemini reddediyoruz” dedi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre Florida halihazırda elektrik üretiminde yüzde 74 oranında doğal gaza bağımlı durumda. DeSantis’in imzaladığı yasa tasarısının muhalifleri, tasarıda dokuz farklı yerde “iklim” kelimesinin kaldırıldığını, eyaletin enerji hedeflerinin verimlilikten ve gezegenin ısınmasından sorumlu tutulan sera gazlarının azaltılmasından uzaklaştırıldığını belirtiyor. 

Kâr amacı gütmeyen Cleo Enstitüsü‘nün genel müdürü Yoca Arditi-Rocha, “Bu kasıtlı bilişsel uyumsuzluk eylemi, valinin ve eyalet Yasama Meclisinin iklim değişikliği eğitimini ve katılımı savunan Floridalıların çıkarları doğrultusunda hareket etmediğini, daha ziyade fosil yakıt endüstrisinin karlarını korumak için hareket ettiğinin kanıtıdır” dedi.

Idalia Florida’yı vurdu geçti, ‘et yiyen bakteri’ uyarısı yapıldı
Florida laboratuvarda üretilen yapay eti yasaklayarak ‘tarımı koruyacak’
Florida’daki iki nükleer reaktörün ömrü 80 yıla çıkarıldı!

‘Yeşil konaklama ve yakıt’ zorunluluğu da kaldırılıyor

Mevzuat aynı zamanda devlet kurumlarının, devletin çevre kurumu tarafından “yeşil konaklama” olarak sertifikalandırılmış otellerde konferans ve toplantılar düzenlemesi ve devlet kurumlarının yeni araç satın alırken yakıt verimliliğini birinci öncelik haline getirmesi şartlarını da ortadan kaldırıyor. Ayrıca Florida eyalet kurumlarının satın almadan önce “iklim dostu” ürünler listesine bakma zorunluluğu da ortadan kalkıyor.

2008 yılında, iklim değişikliğini ele alan ve yenilenebilir enerjiyi teşvik eden bir yasa tasarısı her iki yasama odasında da oybirliğiyle kabul edilmiş ve o zamanki Hükümet tarafından imzalanarak yasalaştırılmıştı. Cumhuriyetçi ABD senatörü olan eski Vali Rick Scott, 2011 yılında valilik makamına geldikten sonra bu tedbirin bir kısmını geri almak için adımlar atmıştı. Bu son yasa tasarısı bunu daha da ileri götürüyor.

Valiliğe göre, DeSantis tarafından imzalanan tedbir aynı zamanda küçük nükleer reaktör teknolojisine ilişkin bir çalışma başlatacak, hidrojenle çalışan araçların kullanımını genişletecek ve elektrik şebekesi güvenliğini artıracak.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.