GündemManşetTürkiye

Fikret Başkaya beraat etti

0

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı ve Özgür Üniversite kurucusu Fikret Başkaya hakkında, ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısında ‘örgüt propagandası’ yaptığı suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Başkaya hakkında toplanan delilerin somut suç unsuru oluşturmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

‘Muhalif olmak terörist olmanın koşulu’

Duruşmayı, CHP milletvekili Abdüllatif Şener, HDP milletvekilleri Kemal Bülbül, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Filiz Kerestecioğlu’nun yanı sıra çok sayıda kişi izledi.

Savcı, önceki duruşmada Başkaya hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istediği mütalaasını yineledi. Bunun üzerine Başkaya, esas hakkındaki savunmasını yaparak şunları söyledi:

“Türkiye’de muhalif olmak, terörist olmanın koşulu. Geçen yıl hal esnafı terörist ilan edildi. Bu dava söz konusu yazıda terör örgütü propagandası olduğu için değil, dava açmak için bahane yapılmıştır. Yazımın hiçbir yerinde terör örgütü propagandası yoktur. İfade özgürlüğünü yasaklayan rejim kısa vadede kendini kurtarsa da kendi ayağına sıkmaktadır.”

‘Düşünce cezalandırılıyor’

Başkaya’nın avukatı Levent Kanat da kararın ardından şöyle konuştu:  “Soruşturma aşamasında yaşanan hukuksuzluklar iddia makamı tarafından önemsenmemiş. Düşünce cezalandırılıyor. Fikret Başkaya’nın gözaltına alındığı günden soruşturma sonuna kadar yaşanan her şey hukuksuz.  Bu hususlar iddia makamı tarafından görülmemiştir. İsmi geçmeyen bir örgütün propagandası yapıldığı iddia ediliyor” dedi.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.