Doğa Mücadelesiİklim KriziKadınManşet

Feminist Politik Ekoloji Buluşmaları’nın son etkinliğinde Giovanna Di Chiro ile çevre adaleti konuşulacak

0

Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi, Feminist Politik Ekoloji temalı 43’üncü sayısı ile Eylül 2022’de okurlarıyla buluştu.

Dergi, “Feminist Politik Ekoloji Buluşmaları” serisi kapsamında son sayısında yazıları yer alan Christine Bauhardt, Seema Arora-Jonsson, Sherilyn MacGregor ve Melissa Leach ile üç online etkinlik yapmıştı.

Serinin 13 Ekim Perşembe günü gerçekleşecek olan dördüncü ve son etkinliğinin konuğu ise “Tehlikeli Zamanlarda Toplumsal Yeniden Üretim ve Çevre Adaleti” başlıklı konuşmasıyla Giovanna Di Chiro olacak.

13 Ekim Perşembe günü saat 19:30’da çevrimiçi olarak gerçekleşecek konuşmasında Di Chiro, toplumsal yeniden üretim kuramını çevre adaleti örgütlenmesi ile ilişkilendiren daha önceki çalışmalarını güncel gelişmeler üzerinden yeniden gözden geçirecek.

Swarthmore Üniversitesi’nde Çevre Çalışmaları Profesörü olan Di Chiro ayrıca dünyanın dört bir yanındaki toplulukların COVID-19 pandemisinden, artan ekolojik ve iklimsel bozulmaya ve ırk ve cinsiyet adaletsizliğinin körüklediği yükselen küresel yoksulluk, yoksullaşma ve şiddet oranlarına kadar birçok kesişen krizle karşı karşıya olduğu günümüzde, toplumsal yeniden üretime yönelik tehditlerin eleştirel bir (eko)feminist analizinin önemini vurgulayacak.

Kendisinin de içinde bulunduğu çevre adaleti örgütlenmelerinden ve işbirliklerinden yola çıkan Di Chiro, insanların kendi topluluklarında, gündelik yaşamı korumak ve sürdürülebilir gelecekler tasavvur etmek için ortaya koydukları, karşılıklı yardımlaşmayı, kolektif bakımı ve sömürgecilik karşıtı örgütlenmeyi içeren yaratıcı yöntem örneklerini de paylaşacak.

2006 yılında online olarak yayın hayatına başlayan Feminist Yaklaşımlar, toplumsal cinsiyet hiyerarşilerini eleştirel feminist bir bakış açısından inceleyerek cinsiyet eşitliğine katkı sunmayı ve feminist aktivizm ile feminist kuramın buluşabileceği, birbirini besleyebileceği bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Dergi, bu sayısında  ekolojik krizi gündemine alıyor.

Türkçe simültane çevirinin sağlanacağı etkinliğe bu link üzerinden kayıt yaptırarak katılabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.