ManşetTürkiye

Fazıl Say’dan şiddet “gösterisi”

0

Burgazada, geçtiğimiz günlerde Fazıl Say’ın  neden olduğu bir şiddet “gösterisine” sahne oldu. Say, NTV’de program yapan belgeselci Nedim Hazar ile eşi Heinrich Böll Stiftung Derneği‘nin Türkiye Temsilcisi Dr. Ulrike Dufner’e bardak ve şişe fırlatıp hakaret etti.

Nedim Hazar’a göre olay şu şekilde gerçekleşti: “Burgazada’da yaşıyorum. Eşim Alman Yeşiller Partisi’nden. O gece Ayvalık’a gidecektik ve motoru beklerken adada sık sık oturduğumuz restorana uğradık. Orada masalar uzundur. Fazıl Say’ın da oturduğu masanın ucuna iliştik.

Say’la 2004 yılında Merca Dede’nin belgeselini çekerken tanışmıştık. Eşim de tanıyor. Yeşiller’den konu açıldı ve “Cem Özdemir arkadaşımdır; sizin yüzünüzden Avrupa’da azar işitiyorum. Arkadaşlarım Mustafa Balbay, Soner Yalçın sizin yüzünüzden içeride” diye eşime bağırmaya başladı. Ben de “baban senden daha iyi politika yapıyor” dedim. Çok sarhoştu, ayağa kalktı ve üstümüze yürüdü.

Restoran sahibi araya girdi, ada sakini olarak olayı büyütmemek için uzaklaşırken arkamızdan pet şişe ve hatta bardak fırlattı. Her şey 5 dakikada oldu, bitti”

Bu olaydan sonra bir sosyal paylaşım sitesinde yazan Fazıl Say ise olayla ilgili şunları yazdı: “Burgazada’da dostlarla içip dertleşirken, bir NTV programcısıyla Alman eşi (Alman Yeşiller Partisi’nden) gece vakti masamıza gelip sormadan oturdu. Tuhaf siyasi eleştirilere başladılar, (2. Cumhuriyetçiler) ‘Gidin’ dedik gitmediler, babama, bana zart zurt ettiler, kovduk. Gecemizi çirkinleştirdiler. Sinirlendik; o derecede ki; pet şişesi fırlattığım ilk kez oluyor. Olayla ilgili, herkesten bir de özür diledim. Ama onlarla hesaplaşacağım”

Olayla ilgili son açıklama ise Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin Türkiye Temsilcisi Dr. Ulrike Dufner’den geldi. Hakaret ve şiddete maruz kalan Dufner açıklamasında,

“Sayin Fazıl Say,

Gazetelerde okuduğuma göre “Burgazada’da kullandığınız şiddetten dolayı insanlardan özür dilemişsiniz“. Ama kusura bakmayın en çok bana karşı şiddet kullandığını belirtmek istiyorum. Ve benden özür dilemediniz. İkincisi hayatımda ilk defa yan masasında oturduğum biri bana “siktir, defol yanımdan, başka bir yerde oturun“ dedi. Ki nedenini bugüne kadar anlamamışım. Alman Yeşiller Partisi’ne yakın Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin Türkiye Temsilcisi olduğum için mi? Soner Yalçın, Mustafa Balbay gibi bahsettiğiniz dostlarınızın hapse atılmasi ile ilgili beni mi suçluyorsunuz? Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciligi’nin görüşlerine katılmadığınız için mi “siktir, defol“ dediniz? Motorla yola çıkmak üzereyken peşimden koşup bana bu yüzden mi şiddetle saldırmak istediniz? Arkadaslarınız beni korumamış olsaydı hastanelik mi edecektiniz? Sayın Fazıl Say sizinle siyaset tartışmadık. Vakit yoktu çünkü. Ben ve eşim motoru beklerken beş dakikalık bir mola yapmak istedik ve huzurumuzu bu şiddetli saldırı ve kaba bağırmalarla siz bozdunuz. Ne ile hesaplaşmak istiyorsunuz ki? Şiddeti siz kullandınoz. Sokak köpeklerinin Türkçesini siz kullandınız… Bence kendinizle hesaplaşırsanız en doğrusu budur.” diyerek yaşadıklarını ve Say’ın özürünün yanlış bir noktaya olduğunu belirtti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.