ManşetKoronavirüs SalgınıSağlık

Fahrettin Koca: Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67

0
Fotoğraf: AA

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Van’ın Edremit ilçesinde Van, Muş, Hakkari ve Bitlis‘in il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve hastane başhekimlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda illerdeki güncel durumu, ihtiyaçları ve sağlık altyapısını değerlendirdi.

Türkiye genelindeki duruma ilişkin de bilgiler paylaşan Koca, yatak doluluk oranının yüzde 52, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 67, solunum cihazı doluluk oranının ise yüzde 32 olduğunu belirtti. Bakan, “Yani bu anlamda herhangi bir sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘Gelenekler tedbirlerin önünde engel’

Türkiye’de haziran ayında ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ diyerek toplumsal ve çalışma hayatının sürdürülmesine izin veren bir tedbir dönemi başlatıldığını belirten Koca, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki artan vakalardan gelenekleri ve sosyokültürel yapıyı sorumlu tuttu:

Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz, sıkı aile bağları ve sosyal ilişkileriyle öne çıkarken, tedbirlerin göz ardı edildiği ve dolayısıyla vaka artışının yüksek seyretmeye başladığı bölgeler olarak öne çıktı.

Van’de yüzde 100 vaka artışı

AA’nın aktardığına göre Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde yoğun vaka artışları gözlemlendiğini belirten Koca bu illerdeki son durum hakkında şu bilgileri paylaştı:

  • Son ay Van’da vaka sayımızda yüzde 100’e varan, son hafta ise yüzde 17 oranında artış yaşandı.
  • Muş’ta son bir ayda yüzde 15 olan artış, son haftada ise yüzde 8 azalma görüldü.
  • Hakkari’de son bir ayda yüzde 38 olan vaka artışı, son haftada sabit kaldı.
  • Bitlis’te ise son bir aya baktığımızda yüzde 9 düşen vaka sayımız, son hafta sabit kaldı.

65 yaş üstü kritik

65 yaş üstünde görülen vaka sayılarının çok daha fazla olduğuna değinen Bakan Koca, “Bu dört ilimizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızda görülen vaka oranının, bu yaş grubunun nüfusa göre oranına baktığımızda Van’da dört kat, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta ise yaklaşık üç kat olduğunu gördük. Yani büyüklerimizi koruma konusunda çok daha fazla çaba göstermeliyiz. Onların virüse daha fazla maruz kalmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Yoğun bakımlara yeni yataklar

Sağlık Bakanı dört ildeki yoğun bakım doluluk oranlarına ilişkin de bilgi paylaştı. Yoğunluğun önlenmesi için atılan adımlara da değinen Koca, şunları söyledi:

  • Van’da 128 olan erişkin yoğun bakım yatak sayımıza 93 yatak ilave ederek 221’e çıkarıyoruz. Van’da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 25.
  • Bitlis’te 55 olan erişkin yoğun bakım yatak sayımızı 25 ilaveyle 80’e çıkarıyoruz. Bitlis’te yatak doluluk oranımız 43, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 51, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 47.
  • Muş’ta yoğun bakım yatak sayımızı 38’den 10 yatak ilavesi ile 48 yatağa çıkarmış olacağız. Muş’ta yatak doluluk oranımız yüzde 35, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 59, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 37.
  • Hakkari’de yoğun bakım yatak sayımız mart ayında 25 idi. Bu süreçte 19 ilaveyle yoğun bakım kapasitemizi 44’e çıkarmış olacağız. Hakkari’de yatak doluluk oranımız yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 47, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 25.

‘En fazla riske maruz kalanlar sağlık personeli’

En fazla riske maruz kalanların sağlık personeli olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “Bu büyük riske karşı ön cephede mücadele esnasında çok sayıda hastalananımız oldu, kayıplarımız oldu. Sağlıkçılarımız fedakardır. Ancak bu fedakarlığın dikkatsizliklere, sorumsuzluklara feda edilmesini onlardan bekleyemeyiz” dedi.

Büyük sorumluluğun vatandaşlara düştüğünü belirten Koca, “Vatandaşlarımızın tedbirlere uymadaki ihmalleri, bizleri çok üzüyor. Lütfen tedbirler noktasında çok daha dikkatli olalım. Asıl görev vatandaşlarımıza düşmektedir. Temizlik, maske, mesafe tedbirlerine uyduğumuz ölçüde virüs o ölçüde etkisiz kalacak, o kadar çabuk tehdit olmaktan çıkacaktır” diye konuştu.

‘İstanbul’da ilave pandemi hastanesine ihtiyaç yok’

Fahrettin Koca, Diyanet İşleri Başkanlığı‘na devredildiği ortaya çıkan Heybeliada Sanatoryumu hakkında da değerlendirmede bulundu. Binanın 2005 yılından bu yana kullanılabilir durumda olmadığını belirten Koca şunları söyledi:

Bu dönemde pandemi hastanesi için gündeme geldi. İstanbul’da toplam 2 bin 16 yatak kapasitesi olan iki tane pandemi hastanesini açmış olduk bu süreçte. Dolayısıyla bu hastanelerden sonra İstanbul’da şu an ilave pandemi hastanesine ihtiyacımızın olmadığını söyleyebilirim.

Eğer bu süreçte tahsis edilen amaç doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı değerlendirmeme noktasına bir irade beyanında bulunursa biz de bu süreçte pandemi hastanesine ihtiyacımızın olmadığını söylüyoruz ama buna rağmen böyle bir irade ortaya konulursa sağlık amaçlı değerlendirmeyi gündemimize alabileceğimizi söylemek istiyorum.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.