Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Fahrettin Koca, sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan görüntülerle ilgili özür diledi

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mecliste gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Muhammed Emin Saraç‘ın cenazesinde sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı görüntülerle ilgili de soruları yanıtlayan Koca, “Vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum” dedi.

‘Öngörmem gerekiyordu’

Muhammed Emin Saraç’ın cenazesinde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması tepkilere neden olmuştu.

Bir gazetecinin Bakan Koca’ya, “Merhum Muhammed Emin Saraç’ın cenazesinde sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına ilişkin bir eleştiri de var. Nasıl cevap verirsiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

Özellikle pandemide, salgının nasıl seyrettiğini ve bulaşın nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Kalabalık ortamlarda ve kapalı ortamlarda bu bulaşın daha da fazla olduğunu biliyoruz ve hep bunu bugüne kadar ifade etmeye çalıştık. Ben cenazede o tarz mesafenin ortadan kalkabileceği bir görüntünün olabileceğini öngörmedim. Öngörmem gerekiyor muydu? Evet, gerekiyordu. Bu benim kusurum. Vatandaşımızdan bu anlamda özür diliyorum. 83 milyon olarak herkes eşit fedakarlık göstererek pandemi döneminde mücadeleye katkı sağlamalı yani kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya gayret göstermeliyiz.”

‘Veremeyecek hiçbir hesabımız yok’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Çin’den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Devlet Malzeme Ofisine her bir dozu 12 dolardan fatura edildiği” iddiasına yönelik sorulan soruya da şu şekilde cevap verdi:

Ben özellikle pandemi sürecinde merkezde durarak 83 milyon vatandaşımıza eşit şekilde hizmet etme gayreti içinde oldum. Maalesef bu dönemde vatandaşımızın zihnini bulandırmak ve siyasi arenaya çekmek isteyenler oluyor.

Vatandaşımıza bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Ben bu yaklaşımı, davranışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki bu yaklaşımı ahlaki bulmuyorum. Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok. Özellikle 83 milyon vatandaşımızla birlikte, beraber olarak mücadeleyi devam ettirmekten yanayım. Başarı da 83 milyon vatandaşımızın olmuş olacak. Bununla ilgili detaylı bilgiyi de vatandaşımızın zihnini bulandırmak isteyenlere cevaben, vatandaşımıza yönelik yarın basın toplantısında detaylı açıklamada bulunacağım.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.