Kültür-Sanat

‘Facebook’ filmi Altın Küreleri topladı

0

Sinema ve TV dünyası için ödül sezonunu açan ‘Altın Küre’ gecesine ‘The Social Network’ filmi ile gençlik dizisi Glee damga vurdu.

Los Angeles’taki Beverly Hilton otelinde düzenlenen törende; Facebook sitesinin kuruluş öyküsünü beyaz perdeye taşıyan film, dört dalda ödül kazandı.

Bunlar en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi müzik.

Liseli gençlerin kurduğu bir müzik grubunu izleyen Glee dizisi ise ‘müzikal ve komedi dalında en iyi dizi’nin yanı sıra yardımcı oyunculuk dallarında toplam üç Altın Küre aldı.

Kime kaç küre?

 • The Social Network – 4
 • Glee – 3
 • Boardwalk Empire – 2
 • The Fighter – 2
 • The Kids are All Right – 2
 • King’s Speech’e hüsran

  Beklendiği şekilde, Colin Firth, konuşma bozukluğu yaşayan İngiltere Kralı Altıncı George’u canlandırdığı The King’s Speech ile en iyi erken oyuncu ödülüne layık bulundu.

  Ancak geceye yedi dalda adaylık ile başlayan film, başka ödül alamadı.

  Firth teşekkür konuşmasında ödülün kendisini “orta yaş krizine girmekten kurtardığını” söyledi.

  En iyi kadın oyuncu ödülü ile Black Swan’daki balerin rolüyle Natalie Portman’ın oldu.

  Alkışlar De Niro ve Douglas’a

  Film ve dizileri müzikal/komedi ve drama olarak iki ayrı kategoride değerlendiren Altın Küre ödül jürisi, en iyi müzikal ya da komedi filmi olarak bir lezbiyen çiftin çocuklarının babasıyla buluşmasını konu alan The Kids are All Right’ı seçti.

  Bu filmle Annette Bening müzikal/komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü alırken, bu daldaki en iyi erkek oyuncu ödülünü ”Barney’s Version” filmindeki oyunculuğuyla Paul Giamatti kazandı.

  En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü, ”The Fighter” yapımındaki performansıyla Christian Bale, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü de aynı filmdeki rolüyle Melissa Leo elde etti.

  En iyi animasyon ödülü ”Toy Story 3”, en iyi yabancı film ödülü Danimarka yapımı ”In a Better World”ün oldu.

  Televizyon yapımları dallarında Boardwalk Empire, Carlos, Sons of Anarchy, The Big Bang Theory, The Big C, You Don’t Know Jack ve Temple Grandin geceden ödülle ayrılan yapımlar oldu.

  İngiliz komedyen Ricky Gervais’in ikinci kez sunduğu ödül töreninde Robert De Niro’ya ömür boyu başarı ödülü sunuldu.

  Ancak gecede en çok alkışı alanlardan biri, En İyi Film ödülünü sunan Michael Douglas oldu.

  Gırtlak kanseri ile mücadele eden Douglas, izleyenlerle “Ayakta alkışlanmanın daha iyi bir yolu olmalı” diyerek şakalaştı.

  Son bir kaç yıldaki sürpriz tercihlere rağmen Altın Küre ödülleri, genellikle film sektörünün en prestijli ödülü olan Oscarlar için de gösterge kabul ediliyor.

  Bu yılın Oscar adayları 25 Ocak’ta açıklanacak, ödüller 27 Şubat’ta sahiplerini bulacak. (BBC)

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.