Hayvan HaklarıManşet

Eyüp Sultan’da hayvan hakları ihlali: Çoğu küpeli ve kısır 100 köpek tutanaksız toplandı!

0

Eyüp Sultan Belediyesi Göktürk’te çoğu küpeli ve kısır olan 100’e yakın köpeği uyuşturucu iğneyle vurarak toplanması hayvan aktivistleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Ajanimo’nun haberine göre, Eyüp Sultan Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı 5 ekip 24 Ekim’de Göktürk’teki küpeli köpekleri tutanak tutmadan topladı. Görüntülerde sadece 1 ekipte veteriner hekim bulunmasına rağmen, tüm ekiplerin küpeli köpekleri uyuşturucu iğne ile vurarak topladığı görüldü. Hayvan aktivistleri, küpeli köpeklerin toplatılmasının yasaya aykırı olduğunu, uyuşturucu iğnelerin sadece veteriner hekim tarafından yapılaması gerektiğini belirttiler.

Normal şartlarda zorunda kalındığı takdirde “veteriner hekim tarafından” uygulanması gereken uyutucu iğneler, hekim sıfatı taşımayan belediye çalışanları tarafından rastgele atılarak hayvanların sağlığını büyük tehlikeye atıyor. Olay yerinde bulunan aktivistlerin beyanına göre ise çok sayıda hayvan bu bilinçsiz ve yasal olmayan uygulama nedeniyle hayatını kaybediyor.

İğne ile bayıltılan köpeklerin vücutlarından bilinçsizce ve karga tulumba kaldırılış ve araçlara konulma görüntüleri ise fotoğraf ve videolarla belgelendi. Bazı köpeklerin vücudunda birden fazla iğne görüldüğü ifade edildi.

Eyüp Sultan Belediyesi’nden sokak köpeği açıklaması

Eyüp Sultan Belediyesi Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Turan Koçer şöyle açıklama yaptı:

“Organize saldırı yapılıyor. Eyüp Sultan Belediyesi yasadışı hiçbir işlem yapmamaktadır. Her geçen gün artan ısırma şikayetlerine rağmen vatandaşlarımızı mağdur olmasına seyirci kalamayız. Görevimiz probleme müdahaledir. Engelleyenler, hangi kılık ve isim altında olursa olsunlar suç işlemektedir. Kamu güvenliğinin sağlanması ve vatandaş mağduriyetinin giderilmesi görevini yerine getirmeyi iftira ve engellemelerle durdurmak suçtur.”

Ahmet Turan Koçer’in, bölgede kaç tane ısırma vakası ve şikayet  olduğu, neden tutanaksız toplama yapıldığına ilişkin soruları ise cevapsız bıraktığı belirtildi.

29 Ekim’de basın açıklaması çağrısı

Bütün bu sorunlara ve denetimsizliğe tepkili olan hayvanseverler, 29 Ekim Pazar günü saat 14:00’te Eyüp Sultan Belediye Binası önünde toplanacak ve basın açıklaması yapılacak. Tüm derneklerin, toplulukların ve savunucuların davet edildiği basın açıklamasından sonra başka bir tarihte ise tüm Türkiye’de eş zamanlı eylem yapılması bekleniyor.

BİMER’e şikayet etmek dilekçe örneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

(Patipedia, Ajanimo)

You may also like

Comments

Comments are closed.