Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Eybek Dağı’nda RES protestosu

0

Körfezli çevre aktivistleri Kazdağları’ndaki Eybek Dağı’na yapılacak RES’lerin yanlış yerlerde ve yanlış ölçekte yapıldığını savunurak, ÇED olumlu kararı çıkması halinde dava süreci başlatacaklarını açıkladı.

Körfezli çevre aktivistleri Eybek Dağı’nda bir araya geldi. Kazdağları‘nda bulunan Eybek Dağı’na yapılması planlanan Rüzgar Enerjisi Santrallerinin (RES) yanlış yere ve yanlış ölçekte yapıldığını savunan aktivistler, protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Eylemde, Ayvalık’tan Küçükkuyu’ya kadar sivil toplum örgütleri temsilcileri, kadın grupları ve yürüyüş grupları Hanlar’da buluştu. Hanlar’dan yürüyüşe geçen 300’e yakın aktivist üç buçuk kilometre yürüyerek Eybek Orman Gözetleme Kulesi’ne ulaştı. Bu arada insan zinciri oluşturan grup, “Havama Suyuma Toprağıma Dokunma”, “Eybek’e RES İstemiyoruz” dedi. Daha sonra yüzün üzerinde kişi, Eybek Dağı’nın zirvesine doğru tırmanışa geçti.

Yaklaşık iki kilometre daha tırmanan grup, eşsiz güzellikteki ormanların ve kayalıkların arasından geçerek 1292 metre rakımlı zirveye ulaştı. Zirvede pankartlarını açarak “Polat Enerji, Eybek’i Terket!”, “Doğaya, İnsana, Bilime Özgürlük”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Kadınlar Her Yerde, Mücadelede”, “Havama, Suyuma, Dağlarıma Dokunma” sloganları attı. Oldukça rüzgarlı olan hava nedeniyle zirvede fazla kalamayan aktivistler, yalnızca bu bölgeye özgü Kazdağı köknarı ormanının içinden geçerek yeniden Orman Kulesi hizasına indi ve aşağıda bekleyenlerle  buluştu. Hep birlikte Hanlar bölgesine yürüyen grup basın açıklaması yapmak üzere  Edremit’e doğru araçlarla yola çıktı.

Edremit’in girişinde araçlardan inerek Edremit Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup,  meydanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Kazdağlarında RES’e Hayır Dayanışması” adına Ömür İlgör ve Hıdır Bal’ın okuduğu basın açıklamasına Edremit halkı da katıldı ve destek verdi. Basın açıklamasında projenin bugüne kadarki ÇED süreci ve gelinen nokta hakkında bilgi verildi ve proje iptal edilene kadar mücadeleye devam edileceği ve “ÇED Olumlu” kararı verilmesi halinde kararın dava edileceği vurgulandı.

Karaburun’da ve  Çeşme’de  mantar gibi biten  RES’lerin bölgenin ekosistemine açtığı zararların  ve bölge halkının şikayetlerine konu olan RES’lerin kuşlar, arılar, yarasalar ve insanlar üzerindeki etkilerine dikkat çekilen açıklamada, Eybek Dağı’na yapılmak istenen RES’lerin Eybek ekoosistemine olası etkileri anlatıldı.

“Enerji açığımız var” söyleminin koca bir yalan olduğu belirtilen açıklamada, Türkiye’nin 80 bin Megawat’ın üzerinde kurulu gücünün olduğu, 2018’de bunun yalnızca 47 bin’inin kullanıldığı, önce  kayıp kaçakların önlenmesi ve enerji tasarrufu ve verimliliği gibi önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, yenilenebilir olmasına rağmen yanlış yere, yanlış ölçekte yapılan RES’lerin sorgulanması gerektiği  ve ayrıca doğru yerde, doğru ölçekte yapılacak yenilenebilir enerji tesislerinin de yerel yönetimler ve halkın ortak olacağı kooperatifler eliyle yapılması  ve enerjinin demokratikleştirilmesi gerektiği vurgulandı: “Yüzde 90’ı Kanadalı ve Fransız sermayeye, yüzde 10’u da Polat ailesine ait olan Polat Enerji A.Ş., itirazlar sonrasında projeyi 75 türbün’den 40 türbüne düşürdü ve yerlerini değiştirerek kayalıklara çekti. Ancak bu durum bizi ikna edemez, Eybek Dağı ormanı ve kayalık alanları ve kültürel değerleri  ile bir bütündür,  eşsiz bir ekosisteme sahiptir. Eybek’te RES istemiyoruz.”

Basın açıklamasından ardından Eybek’e çığlık olarak “Eybekte Yangın Varrrrr” diye kulaktan kulağa bağıran aktivistler, mücadeleye daha büyük kararlılıkla  devam edeceklerini belirterek dağıldı.

Ne olmuştu?

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından kamuoyunun gündemine getirilen proje için Körfez’de “Kazdağlarında RES’e Hayır Dayanışması” oluşturuldu. Bölgedeki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve yürüyüş gruplarından oluşan Dayanışma, geçtiğimiz yıl köylerde bilgilendirme toplantıları, imza kampanyaları ve basın açıklamaları düzenlemiş ve 25 Ekim 2018’de Edremit’te yapılacağı duyurulan “Halkın Katılımı Toplantısı” nı yaptırmamıştı.  Dernek üyeleri, Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 17 Haziran 2019 tarihinde  gerçekleştirilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısına da katılarak proje ile ilgili itirazlarını yazılı ve sözlü olarak dile getirmiş  ve civar köylülerin ve Edremit Körfezi halkının itiraz  dilekçelerini de komisyona teslim etmişti. Projenin ÇED nihai aşamasına gelindiğinin 2 Eylül 2019 tarihinde bakanlıkça ilan edilmesinden  sonra proje alanı yakınlarındaki Yaşyer, Çamcı, Dereli gibi köylerde yaşayan köylüler dilekçelerle projeye itiraz etti. Vatandaşlar da Cimer üzerinden itirazlarını sürdürdü.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.