ManşetTürkiye

12 Eylül davasında karar: Evren ve Şahinkaya’ya müebbet

0

Ve 12 Eylül darbecilerinin  yargıladığı davada karar açıklandı.

12 Eylül darbesini yapan generallerden hayatta kalan son iki kişi olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

evrenSavcı mütalaasında, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mahkeme, kararını vererek Evren ve Şahinkaya’yı 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Evren ve Şahinkaya’nın rütbeleri de sökülecek ve orgenerallikten erliğe düşürülecekler.

12 Eylül Davası’nda Cumhuriyet Savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, esas hakkında görüşünü açıkladı.

Savı Özdabakoğlu, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın, 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Müdahil avukatların mahkeme salonunda bulunan Çevik Kuvvet ekiplerine tepki göstermesi üzerine, mahkeme başkanı, polisleri salondan çıkardı.

Mütalaasını okuyan savcı, Maraş, Fatsa olayları ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 12 Eylül Davası’na zemin hazırladığını savundu.

Savcı mütalaasında, toplumsal kaos yaratılarak, ülkenin yönetilemez hale getirildiğini, derin bir yapının olayları kurguladığı ve sanıklar Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya’nın darbe yapmaya 1 yıl önceden karar verdikleri savunuldu.

Savcı, darbenin halka meşru gösterilmesi için de, terör olaylarının bilerek üzerine gidilmediğini mütalaasında belirtti.

12eyluldavasi

YSGP üyeleri duruşma salonunun önünde

Mahkeme, 12 Eylül Davası’nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı, 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül Davası’nda sanıklar hakkında takdiri indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi.

Davayı ilk duruşmadan beri yakından izleyen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyeleri karar duruşmasında da hazır bulundular ve duruşma öncesi bir yürüyüş yaptılar.

(T24, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.