Sivil Toplum

Evde bakım maaşında % 40 engelli şartı kalkıyor

0

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği’nin (TEDAY) açıklamasına göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek uygulama engellilerin rapor çilesine son verecek.

Engellilere evde bakım maaşı, hizmeti ve kurum bakımı için şart koşulan heyet raporuyla “yüzde 40″ oranında engelli olma şartı kaldırılacak. Devlet, kişinin engeline ilaveten sosyal yaşam şartlarını da baz alacak. Bu uygulama ile kişilerin sadece vücutsal fonksiyonlarına göre değil, imkanlarına da göre bir raporlama sistemi getirilecek.

Mevcut uygulamada, yüzde 40 oranının altında engelli raporu olan vatandaşlar, evde bakım maaşı gibi haklardan faydalanamıyordu. Yeni sistemde ise yüzde 40 oranının altında engeli olanlara da bu haklardan yararlanma yolu açılacak. Engelliler, sosyal ve ekonomik şartlarına göre de raporlandırılacak. Örneğin, yüzde 35 engelli olan bir kişi, çalışamaması, eğitim gören çocuklarının olması, yoksulluk sınırı gibi etkenlerin değerlendirilmesi sonucu evde bakım maaşı alabilecek.

EVDE BAKIM

Uygulamanın diğer ayağı engelli ve yaşlıların merkezler değil, evde, ailesinin yanında bakımının sağlanması. Evde bakım hizmetleri yaygınlaştırılacak. Hizmeti, sayıca daha çok ve profesyonel ekipler sürdürecek. Ailelere kendi yakınına bakması için maddi, sosyal ve psikolojik destek sistemi genişletilecek. Uygulama kurumlardaki engelli ve yaşlılardan gelen taleplerle oluşturuldu.

ÖZEL MERKEZE SINIR

Özel rehabilitasyon merkezlerine de çeki düzen verecek bakanlık, yeni merkez açılımını da sınırlandıracak. Mevcut merkezlerin şartları iyileştirilecek. Aile Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 400 bin engelli ve yaşlı evde bakım hizmetlerinden faydalanıyor. Yaklaşık 9 bin yaşlı huzurevlerinde, 14 bini de rehabilitasyon merkezlerinde kalıyor.

(Yeşil Gazete, TEDAY)

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.