ManşetSpor

Euroleague’den tarihi adım: Eurolegue’de olan kendi liginden muaf

0

Kulüpler düzeyinde basketbolun Avrupa’daki organizasyonu olan Euroleague, 2019 veya 2020’de ‘kapalı lig’ haline gelecek. Buraya katılan kulüpler, ulusal liglerde oynamayacak ve böylelikle gerçek bir Avrupa Ligi oluşturulacak.

22 euroleugue...

 

Fransa Basketbol Federasyonu Başkanı Jean Pierre Siultat, kişisel Twitter hesabından yayınladığı mesajda, Euroleague’in 2019 veya 2020 yılında kapalı bir lige dönüşeceğini duyurdu. Buna göre Euroleague organizasyonuna katılmaya hak kazanan takımlar, ulusal liglerinden ayrılacak, böylelikle gerçek bir Avrupa Ligi oluşturulacak.

Euroleague yetkilileri bu yapılanmanın sonucunda, organizasyona katılan kulüplerin tıpkı futboldaki UEFA şampiyonlar ligi gibi, yüksek miktarlarda gelir elde edeceğini umuyor. Bu sayede Euroleague’de yer alan takımlar arasındaki güç dengesinin de kapanması amaçlanıyor.

Euorelague yönetimini bu tarihi karara yönelten diğer sebep ise, kendi liglerinin en iyileri olan Euroleague takımlarının, ulusal liglerdeki zayıf rekabet ortamından şikayetçi olmaları. Özellikle oyuncular, ulusal liglerde zayıf takımlarla oynadıkları ‘sonucu önceden belli ’ maçlar için her hafta saatlerce yolculuk yaptıklarını ve bu yüzden boşu boşuna yorulduklarını ifade ediyor.

Halen 24 takımın yer aldığı Euroleague’in isim sponsorluğunu Turkish Airlines yapıyor. Ligde bu sezon Türkiye’den Galatasaray Liv Hospital, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker  takımları mücadele ediyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.