Dünya

Esir Şalit İsrail’de, tutsaklar da Filistin’de

0

Hamas tarafından esir alındıktan sonra beş yıl boyunca rehin tutulan İsrailli asker Gilad Şalit tutsak takası anlaşması kapsamında serbest bırakılarak ülkesine döndü.

Şalit, önce Gazze’den Mısır’a götürüldü, ardından da İsrailli yetkililere teslim edildi.

Aynı anlaşma kapsamında takasa katılmaları kabul edilen 1,027 Filistinli tutuklu ve hükümlüden 447’si de tahliye edildi.

Şalit, Hamas militanlarının 2006 yılında düzenlediği bir baskında esir alınmıştı.

Mısır ve Almanya’nın arabuluculuğunda varılan takas anlaşmasının uygulanmasına salı günü sabah saatlerinde başlandı.

Gazze’den Mısır’a geçirilerek Refah Geçiş Noktası’nda İsrailli yetkililerin huzurunda Mısır’a teslim edilen Şalit’in gelişine ilişkin görüntüler Mısır televizyonu tarafından yayınlandı.

Şalit burada Mısır televizyonuna verdiği mülalatta ailesini ve arkadaşlarını, normal bir hayatı özlediğini belirtirken, tutsak takasının İsrail ve Filistinliler arasında barışa yardımcı olmasını umduğunu da söyledi.

Şalit daha sonra Mısır’la İsrail arasındaki Kerem Şalom geçiş noktasına götürüldü.

Burada yakınlarıyla telefonla görüşen 25 yaşındaki İsrail askeri daha sonra Tel Nof askeri üssüne götürüldü. Burada sağlık kontrolleriğnden geçirilecek olan Şalit, ailesi ve Başbakan Binyamin Netenyahu’yla biraraya gelecek.

Eğer sağlığı elverirse Şalit’in daha sonra da bir konvoy eşliğinde İsrail’in kuzeyindeki evine götürülmesi planlanıyor.

447 Filistinli de özgür

Tutsak takası planının diğer tarafı da sorunsuz işledi.

İsrail tarafından serbest bırakılan 477 tutuklu ve hükümlü cezaevlerinden otobüslerle alındıktan sonra Kerem Şalom geçiş noktasından Refah’a gitti.

Yakınları tarafından coşkuyla karşılanan Filistinlilerden 40’ı dışında kalanlar Gazze ve Batı Şeria’ya götürüldü.

Batı Şeria’da düzenlenen karşılama töreninden konuşan Filistin lideri Mahmud Abbas, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması için mücadele ettiklerini belirterek, cezaevindeki diğer Filistinlilerin de serbest bırakılması için mücadele edeceklerini söyledi.

Halihazırda İsrail cezaevlerinde 5 bin civarında Filistinli bulunuyor.

Öte yandan, İsrail’in Filistin’de kalmalarına izin verilmeyeceğini duyurduğu 40 tutuklu ve hükümlü ise Türkiye, Suriye ve Katar’a götürülmek üzere Kahire havaalanına sevkedildi.

40 Filistinli’den 10’unun Türkiye’ye gideceği, kalanının da Suriye ve Katar’a gönderileceği bildirildi.

Filistin Yönetimi üçüncü ülkelere gönderilecek tutsaklar için yeni pasaportlar hazırladı.

Şalit, tankçı çavuş olarak görev yaparken kaçırıldığı sırada 19 yaşındaydı.

Ailesi Şalit’in serbest bırakılması için yürüttükleri kampanya sırasında Kudüs’te 16 ay boyunca bir protesto çadırında yaşadı.

BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen, askerliğin zorunlu olduğu İsrail’de çocukları orduda görev yapan ailelerin Şalit ailesine yoğun destek verdiklerine dikkat çekiyor.

Ancak Bowen, ülkede İsrail’in Şalit’in özgürlüğü için büyük bir bedel ödendiği görüşünün de yaygın olduğuna dikkat çekerken, serbest bırakılan Filistinlilerin büyük bölümünün bombalı ve silahlı saldırılarda İsraillileri öldürmekten cezaevinde olduklarını aktarıyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yakınlarını kaybeden İsrailli ailelere hitaben kaleme aldığı mektupta, “Bu iğrenç suçları işleyen bu alçak insanların yaptıklarının bedelini tam olarak ödemeyecekleri gerçeğini kabullenmenin zorluğunu anlıyorum” dedi.

Filistinli tutsakların 550’si de gelecek ay serbest bırakılacak.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.