ManşetKadınTürkiye

EŞİK’ten muhalefet liderlerine: Tarihi sorumluluk taşıyorsunuz

0
Fotoğraf: DHA

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş ilkeleri üzerinde mutabakat çalışması yürüten altı muhalefet partisinin liderlerine seslendi.

EŞİK, yarın bir araya gelerek çalışmalarının nihai sonucunu kamuoyuna açıklayacaklarını duyuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na “Cumhuriyetin ikinci yüz yılını inşa etmek misyonu, zamanın üzerinize bıraktığı en önemli tarihi sorumluluk” şeklinde çağrıda bulundu.

Söz konusu sorumluluğun gereği olarak, yeni yüz yılın inşası öncelikle bugün, hemen şimdi Cumhuriyet değerlerinin en önemlisini, laiklik ilkesini korumakla başlayacağının ifade edildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İktidarın hazırlamış olduğu ve her an Meclis’e sevk edebileceği yasa teklifi, Aile Hukukuna ilişkin boşanma usulleri gibi çeşitli konuları laik hukuk düzeninin dışına çıkaracak öneriler içeriyor. Muhalefet liderlerinin, hep birlikte veya ayrı ayrı, laik hukuk düzeni için risk yaratan Medeni Yasa değişikliğine hayır demesi gerekiyor.”

‘Hemen bugün yerine getirilmesi gerek’

Ayrıca muhalefetin iktidarı, Anayasayı ve yasaları etkin uygulamaya, “sözde mağdurları korumak” adına Medeni Kanun’un aile hukukunda eşitliği esas alan önemli maddelerini değiştirme niyetinden vazgeçmeye çağırmasını beklediklerini belirten EŞİK,  açıklamada “Bu, seçim sonrasına ertelenemeyecek, hemen bugün yerine getirilmesi gereken tarihi bir sorumluluk. Zira sizlerin de gayet iyi bildiğiniz gibi yıkım ne kadar büyük olursa yeniden inşa o kadar zorlaşır” sözlerine yer verdi.

“Eşitlik talebi ve kadın hakları teferruat değil, mutabakatın temeli olmalıdır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada kadınların şiddetsiz ve güvenli bir yaşam sürme ve eşit yurttaşlık hakkının, iktidar tarafından görmezden gelindiğine değinildi.

‘Kadınlar ve hakları teferruat değil’

Açıklamada “Laik medeni hukuk parça parça tahrip edilerek, ülkenin geleceği kadın karşıtı politikalara teslim edilirken kuşkusuz muhalefete düşen buna karşı durmak ve eşitlikçi politikalar üretmektir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle demokrasinin yeniden ve eskisinden daha güçlü tesisi için üzerinde mutabakat sağlanacak olan metin, parti temsilcilerinin ifadesiyle devlet mimarisini oluşturmak amacını taşıyor. Bu durumda uzlaşacağınız metin toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesini temele yerleştirmiş olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Eşit yurttaşlık‘, ‘eşit temsil‘ ve ‘5 Acil Talebi‘n mutabakat metninde yer alması gerektiğinin altı çizilirken ancak bu taleplerin mutabakat metninde yer almasıyla devlet mimarisinin, demokratikleşme potansiyeline sahip olabileceği belirtildi. EŞİK muhalefete şöyle seslendi:

“Kadınlar ve hakları teferruat değil, konunun özüdür. Tüm muhalefeti bu gerçeği görmeye ve buna uygun davranmaya çağırıyoruz.”

‘Taleplerimiz net, mücadelemiz haklı’

EŞİK kadın erkek eşitliği için sözde kalmayan, birbirini destekleyen bütüncül sosyal ve ekonomik politikalar uygulamanın zorunlu ve acil olduğunun altını çizdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yirmi yılda eşitlik ve laiklik adına kaybettiğimiz çok şey var. Kadınlar bu kayıpların etkileri ile her gün gündelik hayatlarında karşılaşıyorlar hatta yükseltilen eril dil nedeniyle canlarından oluyorlar. Bu nedenle, EŞİK olarak açıkladığımız 5 acil talebimizin ve eşit temsilin yer almadığı hiçbir mutabakat metni kadınlara güven vermeyecektir:

1. Eşit yurttaşlık hakkımızı aşındırmaktan vazgeçin,

2. Kazanılmış haklarımızı tehdit eden her türlü söylem ve fiili uygulamalara son verin,

3. Evde, işte, sokakta, tüm toplumsal yaşamda şiddetsiz bir yaşam sürme hakkımız için acil eylem planı uygulayın,

4. Eğitimi eşitlikçi, ayrımcılıktan uzak, bilimsel, parasız hale getirin,

5. Eşit istihdam, kreş ve işyerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulayın.

Eşitlik için bir yüzyıl daha beklemeyeceğiz!

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.