ManşetTürkiye

Ertuğrul Çekin’den ‘somut delil’ açıklaması: Kadınların ve çocukların beyanları somut delil

0

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, kabul edilen 4. Yargı Paketi‘nde tartışma yaratan katalog suçlar düzenlemesi hakkında açıklama yaptı.

Çekin, yaptığı açıklamada kadınların ve çocukların ifadelerinin somut delil olduğunu söyledi.

Yargı paketindeki “terör”, soykırım, insanlığa karşı suçlar, kasten insan öldürme, çocuğun cinsel istismarının da aralarında bulunduğu “katalog suçlar”dan tutuklamada “somut delil” aranması koşulu tartışma yaratmıştı. Cinsel saldırı ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında tutuklama tedbirinin uygulanabilmesi için somut delil aranacak olması birçok kişinin tepkisini çekmişti.

‘Beyanlar somut delil’

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Katalog suçlarda kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması hususu yapılan düzenlemeyle açıkça vurgulanmıştır. Burada şu hususa özellikle vurgu yapmak istiyorum; soruşturma ve yargılama kapsamında adli görüşme odalarında alınan suç mağduru kadınların ifadeleri somut delildir. Ayrıca çocuk izlem merkezlerinde suç mağduru çocukların beyanları da somut delil niteliğindedir. Bu ifadeler uzmanlar eşliğinde alınmaktadır, kadın ve çocuklarımızın beyanları elbette ki delildir.”

‘Serinkanlı biçimde takip etmeyi öğrenmek zorundayız’

Sözcü Çekin, yargı süreçlerinin serinkanlı bir şekilde takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi:

Eleştirinin yıkıma dönüşmemesi, ifade hürriyeti ile hakaretin birbirine karıştırılmaması için yargı süreçlerini serinkanlı biçimde takip etmeyi ve değerlendirmelerimizin bilgiye dayalı olmasının önemini öğrenmek zorundayız. Unutmayalım ki yargı Türk milletinin yargısıdır. Adliye bu ülkenin bir kurumudur. Hakim ve savcılar da bu milletin evlatlarıdır. Kendilerine yargı yetkisi emanet edilen hakim ve savcılarımızın, sosyal medya ortalamasının çok üzerinde bir vicdan ve hakkaniyet duygusu taşıdığından hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.”

Diğer değişiklikler

Çekin, yargı paketinde dört farklı kanunda değişiklik yapıldığını, bu kapsamda Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları‘nın görev ve yetkilerin genişletildiğini kaydetti:

Ayrıca yapılan yeni değişiklikle izleme kurulları tarafından hazırlanan raporlar artık Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) ile Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) da gönderilecektir. Getirilen düzenlemeyle izleme kurulları hastanelerle adliyelerde hükümlü ve tutukluların bulunduruldukları yerleri ve nakil araçlarını da denetleyebilecektir. Yine yapılan değişiklikle sosyal devlet ilkesi gereğince maddi durumu iyi olmayan hükümlülerden nakil giderlerinin alınmaması sağlanmış, infaz kurumlarında dijital dönüşüm kapsamında hükümlülerin bazı işlemlerini elektronik ortamda yapabilmeleri imkanı tanınmıştır. Ayrıca tutuklu ve hükümlülere hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri de kolaylaştırılmış ve ziyaret süreleri uzatılmıştır. Bu düzenlemeyle hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılmakta; tutuklu ve hükümlüler bakımından hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri arasında beklenmesi gereken asgari bir aylık süre şartı da kaldırılmıştır.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.