KadınManşetTürkiye

‘Israrlı takip’e ceza başka bahara

0

Boşanılan eşe karşı suçların ağır ceza kapsamına girdiği yeni yargı paketinde, kadın örgütlerinin talebine rağmen, ‘ısrarlı takip’ beşinci pakete bırakıldı.

Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan ‘4. Yargı Paketi’nde boşanmış eşe karşı işlenen suçlar, eşe karşı işlenmiş suç gibi ağır ceza kapsamına alınırken, birçok kadının ortak şikayeti olan ‘ısrarlı takip’ suç kapsamına dahil edilmedi. Muhalefet milletvekilleri ve kadın örgütleri bu tasarrufa tepki gösterdi.

Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin aktardığına göre, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, İstanbul Sözleşmesi’nin ‘ısrarlı takibe’ ilişkin açıkça hükmü olduğuna ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda bu yönde bir düzenlemenin öngörüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

“Israrlı takibin suç olarak ihdası herhangi bir özel ön hazırlık ya da teknik güçlük içermemekte. Bu sebeple, kanun teklifinde ısrarlı takibin suç olarak ihdas edilmemesi ve bu işlemin geciktirilmesi, kadına yönelik şiddetle mücadelenin ceza hukuku ayağı açısından önemli bir eksiklik ve gayrimeşru bir gecikmedir. İnsan Hakları Eylem Planı’na da bariz bir tutarsızlık olarak görüyoruz. İvedi ve acil yasal tedbirlerin geleceğinin ertelenmesi, kadınlara yönelik olası şiddet eylemleri için elverişli bir zemin oluşturulmasını kolaylaştırmaktadır”

Canan Güllü: Adalet Bakanı ‘engeller var’ dedi

4’üncü Yargı Reform Paketi’nin imzacıları arasında yer alan AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ‘ısrarlı takip’ konusunun daha sonra gelecek yargı paketlerinde olacağına işaret etti, “Bu konudaki değerlendirmeyi yapıp önümüzdeki çalışmada yine getireceğimizi de ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile yaptıkları görüşmelerde kadına karşı şiddetin suç tanımı olmasını ve ‘ısrarlı takibin’ yargı paketine eklenmesini talep ettiklerini ifade etti.

Güllü şöyle konuştu: “Israrlı takip’ Meclis’e kadar geldi. Sayın Bakan Gül’e “umarım devamı gelir” dedim, “engeller var” dedi. Kadına yönelik şiddet kategorize edilmemeli. Biz sadece imam nikahlı değil, birlikte yaşanan her ilişkide şiddet uygulanmışsa failin aynı şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Komisyonda bulunan bazı arkadaşlara kadınları ‘nikahlı- nikahsız diye ayrımdan vazgeçmesini, erkek şiddetine karşı yeni mevzuat düzenlemelerine destek vermelerini öneririm. Komisyonda ‘kadınlar’ ile ilgili karar aşamalarında Adalet Bakanlığı başta olmak üzere yetkililer sahada çalışan hangi sivil toplum kuruluşu ile görüşmüşler?”

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.