DünyaManşet

Ermenistan’ın Gezi’si elektrik zammından çıktı

0

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da elektrik zammını protesto ettikleri için 22 Haziran gecesi polis müdahalesiyle karşı karşıya kalan Ermenistanlılar dün yine sokaktaydı.

5

22 Haziran’da gece yarısı tazyikli suyla başlayan polis müdahalesinde 237 kişi gözaltına alındı. Yaralananların ‘Krikor Lusavoriç’ hastanesinde bulunduğu  ve beş kişinin hayati tehlikesinin devam ettiği belirtiliyor. Savcılığın göstericiler hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, HYD Vanadzor ofisi eylemciler için avukat ve danışman yardımında bulunmaya çalışıyor.

Sabah saatlerinde yaklaşık 72 kişi uyuşturucu ve alkol kullandıklarına dair iddialar ile bazı hastanelerin narkoloji bölümlerine sevkedildi. İdrar örneği vermek zorunda kalan eylemciler basın mensuplarına, alkol ya da uyuşturucu etkisinde olmadıklarını vatandaşlık görevleri için orada olduklarını belirttiler, uygulamayı ‘polisin yeni caydırma politikası’ olarak tanımladılar.

Gezi Parkı Nöbeti’nde olduğu gibi Erivan elektrik zammı protestolarında da sosyal medya yoğuın olarak kullanılıyor. Protestolar ile ilgili paylaşımlarda #ElectricYerevan hashtagi kullanılıyor.

Erivan’dan canlı yayın

Ermenistan’daki protestolar youtube üzerinden canlı olarak takip edilebiliyor.

6

Bu kare Gezi Parkı Nöbetçilerine hiçte yabancı değil!

Meydana destek yüksek 

Dün akşamsa bir önceki geceye göre daha sakin geçti. Muhalefet liderleri, entelektüeller ve oyuncular eylemcilere destek için meydana geldi. Yaklaşık 15 bin kişinin doldurduğu Bağramyan Bulvarı’nda sabahın ilk saatlerinde kirlenen yerler temizlendi. Bulvarda bir de ‘feminist alan’ oluşturuldu.

Şu anda göstericilerin bir kısmı Opera Meydanı’nda diğer kısmı ise Bağramyan Bulvarında bulunuyor. Eylemciler bugün saat 16.00’ya kadar Hükümete zammı geri çekmesi için süre verdi.

Eğitim Bakanı alandan kovuldu 

7

Ermenistan’da yaşananlarla ilgili ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakan Edward Nalbandyan, gazetecilerin sorusu üzerine, “Bir kez daha Ermenistan’da demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin ve insan haklarının önemine şahit oluyoruz” dedi.

Gece yarısı eylemcileri ziyarete Cumhuriyetçi Partinin ve hükümetin ateşli savunucularından Eğitim Bakanı Armen Aşotyan da pankartlar ve sloganlarla alandan kovuldu.

Muhalefetten ‘serbest bırakın’ çağrısı 

Ermenistan Parlamentosu’nun 23 Haziran’daki görüşmesinde, muhalefet partileri, barışçıl gösteriye polis saldırısını gündeme aldı ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. Ermeni Milli Kongre vekilleri Aram Manukyan and Nikol Pashinyan’sa görev sırasında polis tarafından yaralanan ve makinelerine el konan gazeteciler olduğunun altını çizdi.

Vekil Hovhannes Margaryan, elektrik zammının geri çekilmesi çağrısı yaptı.

(Agos, Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.