ManşetTürkiye

Ermeni asker Sevag anılıyor

0

Ermeni asker Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün birinci yıl dönümünde Galatasaray’da anılacak. Arkadaşları, aynı zamanda kışlalardaki şüpheli asker ölümlerine dikkat çekecek.

Ermeni asker Sevag Şahin Balıkçı, Ermeni soykırımının 96. yıl dönümü 24 Nisan 2011’de, beraber askerlik yaptığı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla öldürüldü. Cinayetin “kazara” olduğu söylenirken, Ağaoğlu ilk duruşmada serbest bırakıldı.

Sevag Şahin Balıkçı, ölümünün birinci yıl dönümünde arkadaşları tarafından anılacak. 21 Nisan Cumartesi günü Balıkçı için Galatasaray’dan Taksim’e yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşte aynı zamanda kışlalarda yaşanan şüpheli asker ölümlerine de dikkat çekilecek.

Yürüyüşe ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: “‘Şaka’, ‘intihar’ gibi bahanelerle örtbas edilmeye çalışılan şüpheli asker ölümlerini afişe etmek ve Sevag Şahin Balıkçı’yı ölümünün birinci yıl dönümünde anmak için 21 Nisan Cumartesi saat 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde buluşup Taksim Meydanı’na yürüyoruz.

Sevag Şahin Balıkçı’nın katili ve onu katleden zihniyet hala mahkum edilmedi. 24 Nisan’a yaklaştığımız şu günlerde yine gördük ki 1915’te olduğu gibi bir Ermeni’yi öldürmek ülkede meşruluğunu hala koruyor ve katiller cezalandırılmıyor, devlet yetkilileri meydanlarda faşizmi ve ırkçılığı tetikliyor.”

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.