İklim KriziManşet

‘Erken sıcak dalgası Japonya’da: Hükümet elektrik tasarrufu istedi

0

Erken sıcak dalgası dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi Asya‘nın da  tamamını etkiliyor: Yağış sezonu sona eren Japonya‘nın başkenti Tokyo‘da da hafta sonunda sıcaklık 35 santigrat derecenin üzerine çıktı. Kentin kuzeybatısındaki Isesaki kentinde ise sıcaklık rekor derecede artarak 40,2 dereceye ulaştı. Bu şimdiye kadar ülkede haziran ayında kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık.

Japonya’da yazın başladığı haziran ayında sıcaklıklar genellikle 30 derecenin altında seyrediyor.

‣Pakistan ve Hindistan aşırı sıcaklarla mücadele ediyor: Cehennemde yaşıyoruz

‣ Hindistan’da sıcak dalgasıyla termometreler 49’u gördü: Ne anlama geliyor?

‣ İklim krizi: Avrupa’da erken sıcak dalgası, orman yangınları; Asya’da sel

Japon hükümeti, ülkeyi etkisi altına alan sıcak dalgası yüzünden aşırı artması beklenen enerji talebi nedeniyle Tokyo ve çevre bölgelerde yaşayanlardan daha az elektrik kullanmalarını istedi.  Enerji Bakanlığı bir açıklama yaparak gereksiz ışıkların söndürülmesini ancak sıcak çarpmasına karşı klima kullanımına devam edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın açıklamasında Tokyo ve çevresindeki sekiz kent için elektrik üretimi fazlasının bu öğleden sonra yüzde 3,7’ye düşmesinin beklendiği belirtildi. Hükümet ise saat 15.00’den sonra gereksiz ışıkların söndürülmesini istedi

Uyarının yapıldığı bölgede 37 milyon kişi yaşıyor.

‣ Kanada’da son 134 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Nükleer santrallerde üretime ara

İstikrarlı bir elektrik arzı için, tampon işlevi gören bu oranının yüzde üçün altına düşmemesi gerekiyor. Bakanlığın açıklamasında enerji şirketlerinin üretimi artırmaya çalışmasına karşın, sıcaklık artışı nedeniyle durumun “öngörülemez” olduğu belirtilerek,  “Talepte artış olması ve arzda sorun yaşanması halinde rezerv enerji oranı yüzde 3’ün altına düşebilir” denildi.

Ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen depremin ardından bazı nükleer santrallerin devre dışı bırakılmasıyla enerji arzı üzerindeki baskı arttı. Fosil yakıtla çalışan bazı santraller de karbon emisyonlarını azaltmak için kapatılmıştı.

‣ Fransa ve İspanya sıcak dalgasının pençesinde, ABD’de aşırı sıcak 100 milyon kişiyi etkileyecek

Bu arada Japonya Devlet Televizyonu (NHK) Tokyo’da sıcak çarpması nedeniyle 46 kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu. NHK ayrıca Kawagoe kentinde 94 yaşındaki bir kişinin sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Avustralya‘nın New South Wales eyaletinde de sıcaklar nedeniyle geçen hafta halka benzer bir çağrı yapılmıştı. Ülkenin en büyük kenti Sidney‘in de yer aldığı eyalette enerji krizi nedeniyle gereksiz ışıkların söndürülmesi istenmişti.

 

 

 

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.