ManşetTürkiye

Eren Erdem hakkında tahliye kararı ardından yakalama kararı çıkarıldı

0

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin dün gerçekleşen duruşmada Eren Erdem hakkında verdiği tahliye kararına itiraz etti. 24. Ağır Ceza Mahkemesi yakalama kararı verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) tutuklu Parti Meclisi üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem hakkında tahliye edilmesinin ardından yakalama kararı çıkarıldı.

Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem, gazetenin sahibi Turan Ababey’in de aralarında bulunduğu 12 sanıklı davada yargılanıyor. Dava İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Gerekçe kaçma şüphesi

Anadolu Ajansı’nın haberine göre tahliye kararının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinin bugünkü duruşmada Eren Erdem hakkında verdiği tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, atılı suçların yasada öngörülen ceza miktarı ve kaçma şüphesinin göz önünde bulundurularak, sanık Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

İtirazı değerlendiren üst mahkeme İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, “dosya kapsamı, sanık savunmaları, dinlenilen tanık beyanları, mevcut delil durumu birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sanığın yurt dışına çıkarken yakalanması göz önüne alınarak üzerine atılı suçun yasa maddesindeki cezasının alt ve üst sınırları, tutuklu kaldığı süre ve adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz kalacağı” gerekçeleriyle itirazın kabulüne karar verdi.

Mahkeme, sanık Eren Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına oy birliğiyle hükmetti.

19 yıla kadar hapsi istenmişti

Mütalaada, Erdem hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” ve “Gizliligin ihlali” suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Mütalaaya karşı sanık avukatlarının beyanlarını alan mahkeme, Eren Erdem’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Erdem’in tahliye edilmesine dair kararı, “PM üyemiz Eren Erdem’in tutukluk hali sona erdi dava hala devam ediyor. Açıkçası kamuoyu tarafından bilinen bir nedenle yargılanıyor ama bu kumpas davasının da diğer davalar gibi çökmesini bekliyoruz” diye değerlendirdi.

.

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.