TürkiyeManşet

Erdoğan: Yeni tedbirleri değerlendireceğiz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Libya’daki ateşkes anlaşması, Ermenistan-Azerbaycan çatışması, Rusya’nın tutumu, S-400ler ve koronavirüs yüzünden giderek artan hasta ve ölüm sayılarına değinen Erdoğan, pandemiyle ilgili  yeni bir değerlendirme yapılacağını belirtti. 

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle: 

Libya’da ateşkes

(Libya’da savaşan taraflar arasında ilan edilen) Ateşkes anlaşması, en üst düzeyde bir ateşkes değil. Bunun kalıcılığı ne kadar olur, zaman gösterecek. 3 ay içerisinde Wagner gibi paralı askerlerin oradan çekilmesi ne denli sağlıklıdır, onu da bilemiyoruz. Orada en üst düzeyde temsilcimiz var. 

Pandemide yükseliş

İstanbul korona virüsü salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden birisi. Bu konuda, bu mücadeleyi başta yazılı, görsel medya olmak üzere sürdürmemiz lazım. Maske, mesafe, hijyen… Bunlara hassasiyetle dikkat etmemiz lazım. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerek. Kendimize dikkat etme noktasındayız. Sağlık Bakanımız bugün Bursa’da. Ne gibi tedbirler alacağız, bunları yaygınlaştıracağız bunların çalışmalarını yapıyoruz. Bilim Kurulu’nda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi öneriler çıkacak, ne gibi adımlar atacağız belirleyeceğiz. Yeterli değil.

Karabağ’a barış gücü

Rusya burada ne kadar çözüm için, barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye’nin de en az Rusya kadar barış için yer alma hakkının olduğuna inanıyorum. Minsk-AGİT‘ten dolayı Türkiye’nin de yeri var. Azerbaycan haklı talebini ortaya koyuyor. ‘Eğer Ermenistan Rusya’yı teklif ediyorsa, biz de Türkiye’yi teklif ediyoruz. Türkiye ile Rusya beraber bulunmalı’ diyor. Rusya’nın olumsuz yaklaşımı kulağıma gelmedi.

S-400 denemeleri

Sinop‘ta yapılıyor. Bunlar doğru. Bizim ABD‘den aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Yunanistan‘ın elinde S-300 var onlara soruyor mu, söylüyor mu? Biz kararlıyız yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.