İklim KriziManşetTürkiye

Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’e gönderdi

0

DHA‘nın son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı onaylanmak üzere TBMM’ye gönderdi.

Erdoğan, İskoçya‘nın Glasgow kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde, New York‘taki BM Genel Kurulu‘nda Türkiye’nin anlaşmayı onaylayacağını duyurmuştu.Hemen ardından da anlaşmanın Meclis’in en önemli başlangıç işlerinden olacağını belirten AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ‘Muhalefetle de görüşeceğiz. En hızlı şekilde geçirmeyi planlıyoruz’ demişti. 

Bugün (1 Ekim) yeni yasama yılına başlayan Meclis’in onaylamak üzere gündeme alacağı ilk işlerden biri Paris Anlaşması’nı onaylamak olacak. Kanun teklifi haline getirilecek anlaşma, önce İhtisas Komisyonu’nda masaya yatırılacak.

Komisyonun ardından son sözü Meclis Genel Kurulu söyleyecek. Milletvekillerinin kabul etmesi halinde Türkiye, anlaşmanın resmen tarafı haline gelecek.

Paris İklim Anlaşması

Paris İklim Anlaşması, 12 Aralık 2015’te, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 195 ülke tarafından küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele yürütmek üzere imzalandı.

Yasal bağlayıcılığı olan anlaşma, 22 Nisan 2016’da imzaya açıldı. 55 ülkenin onayının ardından 4 Kasım 2016’da da yürürlüğe girdi.

Anlaşma kapsamında küresel sıcaklık artışının yüzyıl sonuna kadar 1.5 santigrat derecenin altında tutulması, karbon salımının dünya genelinde 2030’a kadar yüzde 50 azaltılması , 2050 yılına kadar ise sıfıra indirilmesi hedefleniyor.

Türkiye anlaşmayı imzalamakla birlikte, finansal çekinceleri nedeniyle Meclis onayından geçirmediği için resmi olarak taraf değildi.

Yeni vergi kanunları da Meclis’e sunuldu

AKP bugün ayrıca,  Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde önemli düzenlemeler içeren 65 maddelik Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifini de Meclis Başkanlığı’na sundu.

Buna göre,

  • Küçük esnaftan gelir vergisi alınmayacak. Cirosu 240 bin liradan az olan esnafı kapsayacak. Berber, kuaför gibi küçük esnafı kapsayacak.
  • Mesleki eğitime staj desteği getirilecek. 250 lira işverenden aynı zamanda geri kalan da 500 lira devletten olmak üzere ücret ödeniyordu. Bunun tamamı devletten ödenecek. Kanun teklifine göre mesleki eğitime destek içeriyor.
  • – Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf tutulacak.
  • Youtuberlara vergi düzenlemesi yapılacak. Şimdiye dek bu kişilerden vergi alınmıyor ancak defter tutmaları isteniyordu. Vergiler, youtuberların banka hesaplarından tahsil edilecek.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.