İklim KriziManşetTürkiye

AKP’li Bostancı: Meclis’in ilk işi Paris İklim Anlaşması olacak

0

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın BM Genel Kurulu‘nda Meclis’e getireceklerini duyurduğu Paris İklim Anlaşması‘yla ilgili açıklama yaptı.

Bostancı, “Paris İklim Anlaşması Meclis’in en önemli başlangıç işlerinden olacak. İmzalarımız tamamlandı. Muhalefetle de görüşeceğiz. Meclis’e en kısa sürede arz edip geçireceğiz. En hızlı şekilde geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak  TMBB Genel Kurulu‘nun ilk işinin Paris Anlaşması olacağını kaydeden Bostancı şunları söyledi:

“Paris İklim Anlaşması dediğimiz husus; esasen 1992’deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi‘nin bir uzantısı. 1992’de Paris İklim Değişikliği Sözleşmesi imzalanırken, Türkiye‘yi New York‘ta temsil eden kişiler biraz da konuya ilişkin tafsilata (ayrıntı) yeteri kadar sahip olamadıkları için olsa gerek, ‘Avrupa Birliği’ne aday Türkiye’nin yeri gelişmiş ülkelerdir’  diyerek, o çerçevede bir anlayışla, böyle bir sınıflandırma, ek bir protokolle ülkeler yazılırken, Türkiye’yi de o sınıfa dahil etmişler.”

‘Türkiye’nin emisyonlara katkısı sınırlı’

Bostancı bütün ülkelerin dünyayı kurtarmak, sıcakların artmasına mani olmak, sera gazı emisyonlarını azaltmak için çaba içinde olduğunu, ancak Türkiye’ye ek maliyetler yüklenmesinin haksız olduğunu kaydetti:

“Gelişmiş ülkelerin uzun yıllar boyunca sera emisyonları çok yüksek derecedeyken, Türkiye gibi gelişmiş ülkelerin emisyon dereceleri düşük kaldı. Dolayısıyla dünyanın buraya gelmesinde, bu noktaya ulaşmasında, sıcaklıkların 1-2 derece yükselmesi sonucu gelecek felaketlere ilişkin, gelişmiş ülkelerin yıllar içerisindeki dahli var, çabaları var, dünyaya ödettikleri bir bedel var. Türkiye’nin sera gazı emisyonuna yapmış olduğu olumsuz etki sınırlıyken bile onu gelişmiş ülkeler statüsünde görerek, bir takım ek maliyetler üstlenmesini sağlamak haksız bir uygulama olur.”

Erdoğan, dün BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağını duyurmuştu.

‘Finansman desteği sağlanmalı’

Türkiye’nin, Paris İklim Anlaşması’nı onayladığını; ancak şu ana hakkaniyete ilişkin kaygıları nedeniyle Meclis’ten şu ana kadar geçirmediğine işaret eden AKP Grup Başkanı, “Mutlak surette Türkiye gibi ülkelere finansman desteğinin sağlanması gerekiyor. Anlaşma çerçevesinde bir fonda para toplanması ve her yıl bu paranın 10 milyar, 20 milyar dolar olması gerekirken, 8 yıl içerisinde toplanan para 8 milyon doları geçmiş değil. Dolayısıyla gelişmiş olan ülkeler dahi işin finansman boyutuna yönelik ellerini taşın altına koymuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Meclis’in en önemli başlangıç işi olacak’

Bu vahim durumu aşmak ve el birliği ile müşterek bir tavır sergilenmesi gerektiğine dikkat çeken Naci Bostancı, “Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nı imzaladık. Muhalefet partilerine de götüreceğiz. Onların da yaklaşımının müspet olacağını ümit ediyoruz. En hızlı şekilde geçirmeyi planlıyoruz. Meclis’e arz edeceğiz. Hep birlikte bu anlaşmayı geçireceğimizi ümit ediyoruz. Meclis’in en önemli başlangıç işlerinden biri olacak” dedi.

 

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.