2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Enkaz altında kurtarılmayı bekleyen 74 bin kişi olduğu tahmin ediliyor

0

Kahramanmaraş‘ta 6 Şubat’ta dokuz saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem ağır yıkıma yol açtı. Depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ederken arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Jeofizik yüksek mühendisi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda artçı depremlere ve enkaz altında kalan kişilerin sayısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sosyal medya hesabı Twitter‘dan paylaşımlarda bulunan Ercan, göçük altında kurtarılmayı bekleyenlerin sayısını 74 bin olarak açıkladı. Ercan paylaşımında, “Son yaşam umudu, toplam nüfus 13,5 milyon, göçen yapı 7 bin, konut sayısı 56 bin, konut başına düşen kişi 3,375. Göçük altında kalan 189 bin kişi, yaralı kurtulan 80 bin, göçük altında kalan 109 bin, ölü olarak çıkan 25 bin, bugün için göçük altında kurtulmayı bekleyen 74 bin kişi” dedi.

‘Artçı depremler en az iki üç yıl sürebilir’

Deprem bilimci Prof. Dr. Ercan, bir başka paylaşımında ise uyarılarda bulundu. “Deprem bölgesinde büyüklüğü en çok M6,9 olan artçı depremler en az iki üç yıl olacaktır. Yıkılmayan yapıların bir çoğu, eşik dengede yüksek çekincelidir. Uzmanlarca  incelenmeden  içeriye girilmemelidir. Geçici olarak girerseniz, başınıza baret takın, elinize düdük ile pet şişe alınız” ifadelerini kullandı.

Ercan, bir başka paylaşımında depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın 2021’de deprem çekincesini azaltma hususunda örnek kent olarak seçildiğini hatırlatarak, kenti depreme dayanıklı hale getirme çalışmaları yapılması planlandığını hatırlatarak son iki yılda burada konuya ilişkin çalışmalar yapılmadığına dikkati çekti.

You may also like

Comments

Comments are closed.