ManşetSivil Toplum

“Emek’in kapıları Yeşilçam Sokak’a açılana kadar bağıracağız”

0

‘Emek Bizim İstanbul Bizim’ inisiyatifi bu cumartesi kentlileri ‘Emek Sineması’ inşaatını durdurmaya çağırdı.

emek-sinemas-093344G8

Geçtiğimiz sene 31 Mart‘ta, Emek Sineması yıkılmak amacıyla kapatılınca inisiyatiften 50 kişilik bir grup sinemanın içersine girmiş, çevik kuvvet müdahalesine rağmen sinemanın içerisine girip yıkımı belgelemişti. Bir hafta sonra yapılan kitlesel eylemde ise protestocular polisin yoğun saldırısına maruz kalmış, pek çok yaralanan ve gözaltına alınan olmuştu.

İnisiyatif çağrı metninde şöyle diyor:

31 Mart 2013’te “Bir kapı açıldı. Geri dönüş yok! Mücadeleye devam “ diyerek araladığımız Emek Sineması’nın kapısı bugün derin bir çukura, bir AVM temeline açılıyor. O gün açtığımız kapının Gezi Parkı’ndaki ağaçların gölgesine ulaşacağını bilmeden haykırmıştık hepimiz, “bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diye.

‘İnşaatı mühürlemeye gidiyoruz’

Bugün, belki her zamankinden daha çok, açılmaz sandığımız her kapıya her yüklendiğimizde daha çok güçlendiğimizi, daha çok özgürleştiğimizi hissediyor, biliyoruz.

5 Nisan Cumartesi saat 17:30’da yine, yılmadan, Emek Sineması’ının önünde, bir kent cinayetini daha durdurmak üzere, kurmayı arzuladığımız dünyanın eşiğinde, coşkuyla, arzuyla, öfkeyle, inatla, sebatla buluşuyoruz. Tıpkı, Kuşdili Çayırı’nda, Atatürk Orman Çiftliği’nde ve Taksim Gezisi’nde olduğu gibi. Binbir zorbalıkla, yalanla, gözü dönmüşlükle elimizden alınan Emek Sineması’nın, koruma kurulu tarafından bile uygunsuz bulunarak rapor edildiği inşaatını durdurmaya, Beyoğlu Belediyesi’nin, idarecilerin yapmadığını yapmaya, inşaatı mühürlemeye gidiyoruz!

Emek’in kapıları tekrar Yeşilçam Sokak’a açılana kadar; sokaklar, meydanlar, şehirler sermayenin değil, bizim olana kadar durmadan bağıracağız: “Mücadeleye devam!”

Buluşma 5 Nisan Cumartesi saat 17.30‘da Yeşilçam Sokak önünde gerçekleşecek.

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.