ManşetTürkiye

Elçi uğurlanıyor: ” Hoşçakalın dostlar, iyilikle kalın!”

0

tahir-elçi-uğurlama-28-kasımDün katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bugün Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalar sırasında zarar görmesi dolayısıyla basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bugün son yolculuğuna uğurlanacak.

Elçi’nin kardeşi Ahmet Elçi, “Bu katliam politiktir. Bu yüzden politik bir karar alarak Kürdistan’ın başkentinde defnedeceğiz kardeşimizi” dedi.

Elçi için cenaze töreni Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirilecek.

Saat 11.00’da burada yapılacak törenle son yolculuğuna uğurlanacak olan Elçi, merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Elçi için Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda da taziye çadırı kurulacak.

Tahir Elçi kimdir?

65

1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu

1992 yılından itibaren Diyarbakır da serbest avukatlık yapan Elçi, daha sonraları ise 1998-2006 arası Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmış ve Diyarbakır Barosu Başkanlığı yanı sıra Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Avukat Tahir Elçi, 90’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdur avukatlığı yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de çalışmalarını sürdürüyordu.

Elçi, Lice davası – Temizöz davası – Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması ve Roboski Katliamı davalarının da aralarında olduğu pek çok davada hak savunuculuğu yaptı.

2012’de Diyarbakır Barosu 43. Olağan Genel Kurulunda, Baro Başkanı seçildi.

Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında “PKK terör örgütü değildir” demişti.

Bunun üstüne kanala 700 bin lira para cezası kesilirken, Tahir Elçi 20 Kasım günü Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmişti.

Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elçi hakkında, “terör örgütü propagandası” suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmış, yurtdışına çıkış yasağı da konulmuştu.

Elçi, evli ve iki çocuk babasıydı.

 

İMC TV

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.