Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Elazığ’da nesli tehlike altında olan Arap tavşanı görüldü

0

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği‘nin (IUCN) “kırmızı listesinde” yer alan Arap tavşanı Elazığ‘ın Baskil ilçesinde görüldü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Akın Temizer, Arap tavşanının Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşayabilen ancak nadir görülen bir tür olduğunu ifade etti.

‘Durumu, ilk bulduğum ana göre çok daha iyi’

Baskil’in Aydınlar köyünde yaşayan İrfan Solak, büyükbaş hayvanlarını sulamaya götürdüğü sırada daha önce görmediği bir hayvana rastladığını kaydederken, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Böyle bir türle ilk defa karşılaşmıştım. Kulakları tavşana, vücudu fareye, ayakları ise kanguru ayaklarına benziyordu, çok ilginç ve bir o kadar da sevimli bir hayvandı. Hayvanın bitkin olduğunu, kaçamadığını fark ettim. O yüzden çevredeki büyükbaş hayvanlar zarar vermesin diye koruma altına aldım. Hayvana su verdim, mısır ve buğdayla besledim. Durumu, ilk bulduğum ana göre çok daha iyi. Biraz daha kendine geldikten sonra tekrar bulduğum yerde doğaya salacağım.”

Bilimsel araştırma başlatılacak

Arap tavşanın farklı özelliklerde alt türlerinin de bulunduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Akın Temizer, Baskil ilçesinde görülen Arap tavşanının dünyada nadir görülen türlerden biri olduğunu ve bununla ilgili bölgede bilimsel bir araştırma başlatacaklarını söyledi:

Arap tavşanı toprağın altında yaklaşık 2-3 metre uzunluğunda oyuklar kazarak gündüzleri sıcaktan korunmak için günün büyük bölümünü yuvasında uyuyarak geçirir. Beslenmek için daha çok geceleri tercih eder, gececi kemirgen bir hayvan türüdür. Kış aylarında ise besin sıkıntısı çekmemek için kış uykusuna yatar. Kanguru gibi zıplayarak hareket ederler. Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşayabilen ancak nadir görülen türlerden biri. Arap tavşanın farklı özelliklerde alt türleri de bulunuyor. Baskil ilçesinde görülen Arap tavşanı da dünyada nadir görülen türlerden biri, bununla ilgili bölgede bilimsel bir araştırma başlatacağız.”

You may also like

Comments

Comments are closed.