Doğa MücadelesiManşet

Ekvadorlu yaşam savunucularına Kanada mahkemelerinden iyi haber

ekvadorDev petrol şirketi Chevron’a karşı 3 yıldır hukuk mücadelesi veren Amazon Ormanları kıyısındaki bir köyün halkı Kanada mahkelerinde açılmış davayı kazandı.

Ekvador’un Amazon cangılında yer alan ve adı dahi duyulmamış bir köyün halkı, yaşam koşullarına zarar verdiği için Chevron ve diğer petrol şirketlerine karşı direnişe geçmiş, uluslararası hukuk hizmeti veren Yeşil-çevreci ve solcu avukatların el atmasıyla dava açılmıştı.

Açık Gazete’den Emine Zehra Miranda’nın haberine göre Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde Chevron ve ortaklarına karşı açılan dava, önceki gün sonuçlandı ve iyi haber geldi. Petrol şirketleri Amazon Ormanlarına verdikleri zarar nedeniyle Ekvador köylülerine 9 buçuk milyar Dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Şirketlerin parayı Ekvador hükümeti nezdinde bir özel hesaba bir yıl içinde yatırması gerekiyor.

Latin Amerika’da petrol ve maden şirketlerince zarar gören çevrelerde yaşamakta bulunan yerli halkın mücadelesine  emsal olması beklenen bu dava, Latin ülkelerinde ve bilhassa Arjantin’in sol-liberal-özgürlükçü basınında geniş yer aldı.

Ekvador köylülerinin sözcüsü avukat Humberto Piaguaje’nin davayı başından beri savunduğu biliniyordu. Piaguaje, Chevron Petrol Şirketinin saldırgan ve yıkıcı bir işletmecilik sergileyerek önüne geleni yerle bir ettiğine dair açıklamaları Kanadalı hakimleri derinden etkiledi, sunulan belgeler ve kanıtları yeterli gören mahkeme uluslararası davayı sonlandırıp tazminatı hak gördü.

1993’den beri bölgede petrol arayıp çıkartan Chevron için daha evvel ABD’deki mahkemeler müracaat eden Ekvator köylüsünün bu başvuruları Amerika’da karşılık görmemişti. Bu kez Kanada’nın verdiği karar, hukuk çevrelerinde bir başarı sayılıp alkış aldı.

www.AcikGazete.com