İklim KriziKültür-SanatManşet

Ekolojik Dönüşüm İçin Kültür ve Sanat: Türkiye’den Örnekler

0

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Kültür Politikaları Çalışmaları kapsamında “Ekolojik Dönüşüm İçin Kültür ve Sanat: Türkiye’den Örnekler” başlıklı yeni bir politika metni yayımladığını duyurdu.

Bu politika metniyle, çevre ve kültür-sanat ilişkisini kültür politikaları perspektifiyle tartışmaya açmak amaçlanıyor.

Kültür-sanat ve ekoloji ekseninde yürütülen çalışmalar

Metinde, Türkiye’den kültür-sanat ve ekoloji ekseninde yürütülen çalışmalardan bir derleme de yer alıyor. Ayrıca, alanın paydaşları arasındaki bağlantıları gösteren bir ağ haritası da var.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Paker tarafından hazırlanan politika metni, İKSV’nin Şubat 2021 tarihli “Ekolojik Dönüşüm İçin Kültür ve Sanat” başlıklı raporunda sunulan çerçeveyi Türkiye’den örneklerle destekledi.

İKSV’nin Birleşik Krallık‘tan Julie’s Bicycle ve British Council Türkiye’nin işbirliği ile temmuz ayında düzenlediği “The Climate Connection, Kültür ve Çevre Yuvarlak Masa Toplantısı: Türkiye” başlıklı çevrimiçi toplantıda dile getirilen öneri ve talepler bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturdu.

Metinde, Türkiye’de ekolojik dönüşüm yolunda güncel yaklaşımlar neler? Sanatçılar veya kültür kurumları hangi pratikleri benimsiyor? Ne tür konular ekoloji ile iç içe ele alınıyor? gibi sorulara cevap aranırken, toplantıya katılan kültür-sanat aktörleri, sivil toplum kuruluşları, yerel örgütlenmeler, akademisyenler ve gençlik ağlarından temsilcilerin ekolojik ayak izlerini azaltmak, etkilerini artırmak, sürdürülebilirliklerini sağlamak ve iklim krizine yönelik politikaları şekillendirmek için tespit ettikleri ortak ihtiyaçlar ve talepler de özetlendi.

Ekolojik Dönüşüm İçin Kültür ve Sanat: Türkiye’den Örnekler başlıklı politika metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.