Ekoloji

Ekoloji Forumu Ankara’da yapıldı

0

KAOS GL, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde “Ekoloji Forumu” düzenledi. Forumda, Ekososyalist Hareket Aktivisti Hande Atay, Yeşiller Partisi’nin Eş sözcüsü Ümit Şahin, Yeryüzüne Özgürlük Derneği Aktivisti Güray Tezcan’ın da içinde bulunduğu çok sayıda kişi söz aldı.

Atay, “Ekososyalizm” başlığı altında yaptığı sunumda, ekososyalistlerin reformcu çevreci hareketlerden ayrıldığını ve radikal demokrasiyi esas aldıklarını belirtti. Ekososyalaistlerin diğer tolumsal sorunlar ile birlikte ekoloji sorunlarının çözülebileceğine inandıklarını söyleyen Atay, insanın emeği ile varolabileceğini ve doğa ile özgür bir yaşam kurabileceğini, bunun içinde tüm çevreci ve toplumsal hareketlerin ortak mücadeleyi esas alması gerektiğini kaydetti.

Yeşiller Partisi’nin Eş Sözcüsü Ümit Şahin ise yeşil hareketi değerlendirdi. Yeşil hareketin içinde birden fazla düşüncenin yer aldığını, bu yapısıyla da hareketin eklektik olduğunu söyleyen Şahin, “Bizler ise, doğrudan demokrasiyi savunuyoruz. Gezegenin yok oluş sürecine girdiği varsayımıyla ortaya çıktık. Bu yok oluş sürecine müdahale etmek için seçimlere girme gerekliliğini dil getirdik ve Yeşiller partileşti. Pasifist bir harekettir. Che Guevera’nın yerine Gandhi’yi öneriyoruz. Liderlere, nüklere karşıyız. Gelecek nesillere yaşanabilecek bir çevre bırakmak için ortak mücadele etmeli, gelecek nesilleri etik özne olarak kabul etmeliyiz” dedi.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği Aktivisti Güray Tezcan ise, türcülük, cinsiyetçilk ve hayvan hakları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Tezcan, “Hayvanlar mal ve şeyler değil, kimselerdir. Faşizm, cinsiyetçilik, ırkçılık ve türcülük rasında kopmaz bir ilişki vardır. İnsan ancak hayvan ile birlikte özgürleşebilir” dedi.

Çok sayıda kişinin izledi forumda, “Suyun metalaşması”, “Tarımda endüstrileşme”, “İklim adaleti”, “Artvin deneyimi”, “Munzur deneyimi”, “Sinop, Gerze’de nükleer ve termik karşıtı mücadele” konularındaki sunumlarla devam etti.

(Ajanslar)

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.