EğitimKoronavirüs SalgınıManşet

Eğitim Sen: Samsun’da yüz yüze eğitime ara verilmeli

0
Fotoğraf: AA

Haber: Gençağa Karafazlı

Samsun, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan risk haritasında 27 Şubat ve 5 Mart tarihleri arasında en çok koronavirüs vakası görülen il oldu. Şehir çok yüksek risk grubunu gösteren kırmızı rengiyle temsil ediliyor.

Samsun Eğitim Sen Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Geçtiğimiz hafta yeterli ve gerekli önlemler alınmadan, aşılama süreci sonlanmadan okulların açılmaması gerektiği yönündeki açıklamamızın ne kadar yerinde olduğu bu haftaki tabloda açığa çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

‘Kaygılarımız artıyor’

Salgının başlamasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen koronavirüs etkisinin hala devam ettiğini belirten Topaloğlu, “Yeniden yükselen günlük yeni vaka sayıları ve virüsün değişim göstererek tahrip edici etkisini artırması kaygılarımızı artırıyor. Salgının halen etkili bir şekilde devam ediyor olması, salgınla mücadele için ve kamusal yaşamın salgın koşullarında sürdürülebilmesi için alınan önlemleri değişen koşullara göre yeniden değerlendirme zorunluluğu doğurmaktadır” dedi.

1 Mart 2021 itibariyle salgınla mücadelede ‘yerinde karar dönemi’ adı verilen bir evreye girildiğini hatırlatan Topaloğlu, “Bu yeni dönemde ülke genelinde karar almak yerine, yeni vaka sayısı, aşılama oranı gibi kimi verilere bakarak illerin normalleşme adımlarına veya yeni önlemlerin alınmasına karar verilmesi benimsenmiştir” ifadelerini kullandı.

Vakalarda rekor artış

Samsun’dan gelen verilerin kritik olduğuna dikkat çeken Eğitim Sen Şube Başkanı, “Samsun ilimizde 8-14 Şubat tarihlerinde yüz binde 171,29 olarak kaydedilen vaka sayısı 15-21 Şubat verilerinde yüz binde 202,94’e çıkmıştır. Rakamlar 20-26 Şubat haftasında artmaya devam etmiş ve 262,17’ye çıkmıştır. 27 Şubat-5 Mart haftasında 348,36’ya yükselmiştir” bilgisini paylaştı.

Arzu Topaloğlu verilerle ilgili “Geçtiğimiz hafta yeterli ve gerekli önlemler alınmadan, aşılama süreci sonlanmadan okulların açılmaması gerektiği yönündeki açıklamamızın ne kadar yerinde olduğu bu haftaki tabloda açığa çıkmıştır” açıklamasında bulundu.

‘Üçüncü dalga Samsun’dan başlayabilir’

Önümüzdeki haftalarda üçüncü dalganın Samsun’dan başlamasının kaçınılmaz gözüktüğünü ifade eden Topaloğlu, “Bizler tekrar yerel yetkilileri uyarıyoruz. Madem yerinde karar dönemine geçildi; önlemleri artırın. Her insanımızın hayatı kıymetlidir. Samsun ilimizdeki hareketliliği en aza indirmek sizin sorumluluğunuzdadır” dedi.

Topaloğlu, “Bunun için çok yüksek riskli bölgede olmasına rağmen yüz yüze eğitime başlayan tüm okulların yeniden uzaktan eğitime geçirilmesi yönünde karar alın.Bu konuda, uyarıda bulunma, öneri geliştirme ve sendikal haklarımızı kullanmanın sendikamızın eğitim emekçilerine, öğrencilerimize ve topluma karşı öncelikli sorumluluğumuz ve görevimiz olduğunu düşünmekteyiz” çağrısında bulundu.

‘Yüz yüze eğitime ara verilmeli’

Arzu Topaloğlu, kamusal görevleri ve sorumluluk gereği Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak Samsun Valiliği’nden şu adımların atılmasını talep ettiklerini söyledi:

  1.  Samsun’da bulunan tüm eğitim emekçilerinin 8-12 Mart tarihi arasında aşılanması için İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte bir planlama yapmalı ve yeterli sayıda aşı temin etmelidir.
  2. Samsun’da yüz yüze eğitime gerekli koşullar sağlanana dek tüm kademelerde ara verilmelidir.
  3. Ortaöğretim kurumlarında 8 Mart 2021 tarihinde başlayacak sınavlar iptal edilmelidir.
  4. Özel özel eğitim kurumları da dahil olmak üzere, özel eğitim kurumları ve okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilmelidir.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.