Doğa MücadelesiManşetYerel

Edirne’de karma OSB projesine Danıştay da yürütmeyi durdurma kararı verdi

0

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Kavacık köyü merasına yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için Danıştay 6’ncı Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Davacı köylülerin avukatı Bülent Kaçar, “Hukuka ve Bilime aykırı olduğu kanıtlanmış bu projeye kamu paralarını aktaranların derhal haklarında inceleme ve soruşturma başlatılmasını, hazine arazilerimizin kiralama bedeli karşılığında köy muhtarlığına devredilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce de Edirne İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Dört dava köylülerin lehine sonuçlandı

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Uzunköprü Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından ilçeye bağlı Kavacık köyü merasında Karma OSB kurulması için çalışma başlatılmıştı.

Köylüler, projenin gerçekleştirileceği alanın orman ve tarım arazisi olduğu için OSB’ye karşı çıkmış, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği için hukuki mücadele başlatmıştı.

Açılan dört dava köylülerin lehine sonuçlandı. Edirne İdare Mahkemesi de bölgenin mutlak tarım arazisi ve özel ürün arazisi olarak çalılık vasfında olmadığı için OSB kurulmasının yürütmesini durdurma kararı verdi.

OSB’nin kurulması için üst ölçekli planlarda yapılan değişikliklerin iptali için Danıştay’a başvuruldu ve Danıştay 6’ncı Dairesi, köylüler lehine yürütmenin durdurulması kararını verdi.

‘Hukuksal bir uyarı daha yapıldı’

Köylüler, Danıştay’ın kararını yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdu. Dava açan köylülerden Mehmet Günay, Danıştay’ın bu kararıyla OSB’yi kurmak isteyenlere hukuksal bir uyarı daha yapıldığını kaydetti:

Uzunköprü Kavacık Köyümüze Israrla Karma Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteyenlere bu kez Danıştay Altıncı Dairesinin verdiği Yürütmeyi Durdurma kararı ile bir hukuksal uyarı daha yapılmıştır.

Biz Kavacık köylülerini dikkate almayan, yok sayan zihniyet, üç ayrı bilirkişi raporu ve iki ayrı Yürütmeyi Durdurma mahkeme kararı karşısında bilim karşıtlığında ve hukuksuzlukta hala ısrar edecek mi?

260 dönümlük DSİ ormanını ve kadim köy otlakiyemiz olan ve Karma OSB yönetimince Milli Emlak’tan çok ucuza satın alınan iki adet Hazine arazimiz Kavacık köyüne acilen geri verilmelidir.
Bilimsel bilirkişi raporlarına saygı göstermeyip, bizlerin itirazlarına Çalılık burası deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi hem İstanbul Bölge İdare Mahkemesi şimdi de Danıştay Altıncı Dairesi tarafından gereken hukuk dersi ayrıntılı verilmiştir.

Halka rağmen, bilime rağmen, tarım topraklarına zarar verecek şekilde ısrarla köyümüzün dibine, kadım hazine arazimize kurulmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nden daha fazla kamu zararı oluşturmadan derhal vazgeçilmelidir.

Danıştay 6.Dairesi açmış olduğum davada verdiği kararda ” Tarım ve orman alanlarının diğer kullanımlara açılmaması gerektiği” belirtilmektedir.
Kavacık Köy Halkı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını, Uzunköprü Karma OSB yönetimini ve Edirne Valiliğini yürütmenin durdurulması mahkeme kararlarının gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Doğal yaşamımıza kastedenlere karşı köyde yaşamı lafta değil özde yaşatmaya, sağlıklı ve dengeli bir yaşamı savunmaya Kavacık köylüleri olarak devam edeceğiz.

‘Projenin derhal iptalini istiyoruz’

Köylülerin avukatı Bülent Kaçar da yürütmeyi durdurma kararının derhal uygulanması gerektiğini belirtti. Aksi telafisi güç veya imkansız zararların meydana gelebileceğinin altını çizen Bülent Kaçar, şu açıklamalarda bulundu:

Davacı müvekkiller adına Tarım ve Orman Bakanlığından ve Edirne Valiliğinden Yürütmeyi Durdurma Kararının ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı Bilirkişi Raporu ile kanıtlanmış ve dayanağı işlemin açıkça hukuka aykırı olduğu mahkemece hüküm altına alınmış olan Uzunköprü Karma OSB projesinin iptal edilmesini talep ediyoruz.

Karma OSB kurulmak istenen hazine arazilerine ilişkin Tarım Dışı Alan kararının ve Çalılık vasıflandırmasının açıkça hukuka aykırılığı hüküm altına alındığı için hukukun üstünlüğü ilkesi gereği Uzunköprü Karma OSB yönetimini bilime ve hukuka saygı çerçevesinde Karma OSB projesini Kavacık köyüne kurma ısrarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Hukuka ve Bilime aykırı olduğu kanıtlanmış bu projeye kamu paralarını aktaranların derhal haklarında inceleme ve soruşturma başlatılmasını, hazine arazilerimizin kiralama bedeli karşılığında köy muhtarlığına devredilmesini talep ediyoruz.

You may also like

Comments

Comments are closed.