EkonomiManşet

E-ticarette rekor yılı

0

Alman Ulusal Uzaktan Satış Derneği’nin raporuna göre, e-ticaret ve postayla sipariş alanında faaliyet gösteren şirketler 2011’de güçlü bir büyüme kaydetti. Özellikle internet üzerinden satışlarda artış yaşandı.

Alman Ulusal Uzaktan Satış Derneği’nin açıkladığı rapor, Almanların 2011 yılında internet üzerinden sipariş edilen mallara daha önce hiç olmadığı kadar çok para harcadığını ortaya koydu.

Online ticaretin geçen yıl yüzde 18.5’luk artışla 21.7 milyar euroluk hacme ulaştığı bildirildi. Böylece geçen yıl 20 milyar euro barajı ilk kez aşılmış oldu.

Alman e-ticaret ve postayla sipariş branşı, 2011 yılında toplam 34 milyar euroluk satış hasılatı elde etti. Bu, bir önceki yıla göre, yüzde 12.2’lik artış anlamına geliyor. Uzaktan satışların, toplam ticaret içindeki payı yüzde 8,2’yi buldu. Özellikle giysi ve moda ürünleri, en fazla satılan ürünler oldu.

Dernek yöneticisi Christoph Wenk-Fischer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi’nin borç krizinde bulunduğu bir dönemde aslında satışlarda böyle bir artış beklemediklerini ifade etti.

Büyüme beklentisi sürüyor

Dernek, 2012 yılında da e-ticaret ve postayla sipariş alanında daha fazla büyüme beklediklerini ve 36.5 milyar euroluk ciro beklediklerini açıkladı.

Hamburg merkezli derneğe göre, online satışlardaki artış internet içerikli akıllı telefon ve tablet bilgisayarların kullanımındaki artışla alakalı. Ancak e-ticaretteki hızlı büyümeye karşın, postayla siparişin demode olması beklenmiyor.

(DW)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.