Duyurularİklim KriziKentManşet

Dünyaya nefes aldıracak çözümler ZeroBuild Türkiye 2021’de

0

Yaşanabilir bir dünya için üretilen çözümlerden biri olan ve Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümü tüm boyutlarıyla ele almak üzere yerli-yabancı fikir önderleri ZeroBuild Türkiye’21’de buluşuyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan forum, 22-26 Eylül 2021 tarihleri arasında herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak yapılacak.

35 ülkeden katılımcılar

Fosil yakıt tüketimini tamamen ortadan kaldıran Sıfır Enerji Binalar özelinde üretilen çözümler çevre açısından büyük önem taşırken hem birey hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor.

Bu yıl ‘Hemen Şimdi Harekete Geç!’ sloganı ile yola çıkan forum, 35 ülkeden 110 fikir önderinin buluştuğu, her biri Birleşmiş Milletler tarafından 2030 yılı için belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”na referans verilecek 30 oturumdan oluşacak.

‘İyi örnekler ele alınacak’

Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu için harekete geçme zamanı
Forum kapsamında enerji verimliliğinde büyük önem taşıyan Sıfır Enerji Binalar konusunun tüm ana ve yan sektörleri de kapsayacak şekilde her açıdan ele alınacağını ifade eden ZeroBuild Türkiye’21 Genel Sekreteri Yasemin Somuncu şunları söyledi:

“Forum; yapı malzemeleri, yenilenebilir enerji, yalıtım, havalandırma, ısıtma, soğutma, ev otomasyonu, aydınlatma, ev aletleri, finans, mimarlık ve müşavirlik hizmetleri gibi tüm ilgili disiplinler ve tedarikçiler ile karar alıcıları ortak bir platformda bir araya getirecek. Gerçekleştirilmiş iyi örnekler masaya yatırılırken, uygulamaların her boyutta günlük hayatın olağan akışına dahil edilmesi için konuya dair fikir önderleri bilgilerini paylaşacak.”

Neler konuşulacak?

Yerli ve yabancı konuşmacıların yer aldığı forum programı 5 gün boyunca dijital ortamda ve eş zamanlı simultane hizmeti ile gerçekleştirilecek.

ZeroBuild Türkiye’21’in ilk gününde sıfır enerji binaların sürdürülebilir kalkınmadaki rolünün konu edildiği açılış oturumunun ardından Yeşil Tedarik Stratejileri, AB standartlarına uyum, Yeşil Mutabakat ve Türkiye’ye etkileri ele alınacak.

Etkinliğin ikinci günü; enerji verimliliği finansmanı, bina ve malzeme sertifikasyon sistemleri, binalara entegre fotovoltaikler, ölçme ve doğrulamaya ilişkin çalışan uzmanların bilgi paylaşımlarıyla devam edecek.

Forumun üçüncü günü olan SEPEV Günü, Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) ile ortak gerçekleştirilecek.

BM’nin kalkınma amaçlarına işaret edecek

ZeroBuild Türkiye’21’in dördüncü günü oturumları, Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”ının üçüncü maddesi “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam”a, 4. maddesi “Nitelikli Eğitim”e, yedinci maddesi “Erişilebilir ve Temiz Enerji”ye ve 11’inci maddesi “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”a işaret edecek şekilde kurgulanacak.

ZeroBuild Akademi başlığında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirecek programda, uzman ve akademisyenlerin katılımıyla mesleki ve teknik lise öğretmenlerine güncel bilgiler aktarılacak, Sıfır Enerji Binalar’a ve yerleşkelere hızla ulaşmak üzere yöntemler paylaşılacak. Forum, ZeroBuild Türkiye Büyük Kapanış Paneli ile sona erecek.

Yüzde 100 Sıfır Enerji Binalara dönüşümü desteklemek amacıyla birçok farklı kitleyi bu yıl da buluşturacak olan ZeroBuild Türkiye’21’e turkiye.zerobuild.org adresinden ücretsiz olarak kaydolunabiliyor.

More in Duyurular

You may also like

Comments

Comments are closed.