EnerjiManşet

Dünyanın en büyük yüzer rüzgâr santrali devrede!

0

İskoçya’nın Hywind isimli yeni nesil türbinlerle kurduğu 30 MW gücünde dünyanın en büyük açıkdeniz yüzer rüzgâr santrali elektrik üretmeye başladı.

Statoil ve Masdar ortaklığıyla İskoçya karasularında kurulan dünyanın en büyük yüzer rüzgâr santrali elektrik üretmeye başladı. Lityum iyon batarya sistemine de sahip olacak olan santralde geleneksel deniz türbini yerine yeni nesil Hywind türbinler kullanıldı.

Geleneksel deniz  türbinleri deniz tabanına yerleştirilirken, Hywind türbinleri ise deniz yatağına 3 noktadan çelik halatlar ile bağlı temel üzerine yerleştiriliyor. Böylelikle deniz yüzeyinde hareket edebiliyor. Resmi açıklamaya göre su derinliği 800 metreye varan yerlerde dahi kurulabiliyor.

20 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Yılda 135 GWh üretim kapasitesine sahip olacak olan bu tesis ile yaklaşık 20.000 evin elektrik ihtiyacı 24 saat süreyle kesintisiz olarak sağlanacak.

Santralde her biri 6 MW kapasiteli beş adet türbin kullanıldı. Statoil’in geliştirdiği yaklaşık 400 ton ağırlığındaki Hywind türbini 200 metre uzunluğunda ve bu uzunluğun 70-90 metresi suyun altında kaldı. Rüzgârı yakalayacak rotorun çapı ise 160 metre.

 

(Enerji Günlüğü)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.