DünyaManşet

Dünyanın dört bir yanından kadınlar Trump’a karşı yürüdü

0

ABD Başkanı Donald Trump kadınların hedefinde… Milyarder iş adamının ABD’nin 45. başkanı olarak göreve gelmesini protesto eden binlerce kadın, ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında bir araya geldi. ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen, erkeklerin de destek verdiği protestolara 200 binden fazla kişi katılırken; başkanlık seçimleri süresince Trump karşıtı tarafta yer alan çok sayıda ünlü isim de protestolara destek verdi.

Washington’ın kadın belediye başkanı Muriel Bowser, protesto etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Yönetimin bize yapacağı en iyi şey bizi yalnız bırakmak olacaktır” derken; 8 Kasım’a gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Trump karşısında hezimete uğrayan Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Hillary Clinton da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Karşı çıkmak, konuşmak ve değerlerimiz için yürümek her zamankinden önemli” ifadelerini kullandı.

Madonna’dan canlı yayında Trump’a küfür

Washinton’daki gösterilerde şarkıcı Madonna da sahne aldı. Madonna, şimdiye dek Beyaz Saray’ı havaya uçurmayı düşündüğünü ama bunun hiçbir işe yaramayacağını bildiğini söyledi. Madonna, “Bu karanlık dönem boyunca birlikte yürüyelim ve her adımda korkmadığımızı bilelim. Yalnız değiliz, geri adım atmayacağız; birliğimizde güç var ve hiçbir karşıt gücün, gerçek bir dayanışma karşısında şansı yoktur” diye konuştu.

Konuşmasının devamında ise Trump’ı kast ederek ‘s…tir’ diye küfreden Madonna’nın sözleri, MSNBC ve CNN tarafından canlı yayınlandı. CNN, o sözlerin ardından Madonna’nın konuşmasını yarıda kesti.

Trump’ı protesto edenlerin sayısı destekleyenleri geçti

ABD basınında yer alan haberlere göre, Trump’ı protesto etmek için başkent Washington’a gelen kalabalık, Trump’ın devir törenine katılanlardan daha fazla oldu. Almanya’dan Finlandiya’ya Avustralya’dan ABD’ye on binlerce kadın Trump’a karşı protesto gösterisi düzenledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaklaşık 100 bin katılımcı, ABD Büyükelçiliği’nden Trafalgar Meydanı’na kadar yürüyerek Washington’daki yürüyüşe destek verdi. Londra’daki protesto yürüyüşüne kentin belediye başkanı Sadık Han da katıldı.

“Barış için penguenler”

Antarktika’daki kadınlar da Trump’ı protesto etmek için yürüdü. Kadınların ellerindeki ‘barış için penguenler’ yazılı pankartlar dikkat çekti.

Berlin’deki protesto ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşti. Göstericiler, “Adalet yoksa barış da yok” ve “Ben bir feministim” sloganları attı.

Sidney’de binlerce Avustralyalı dayanışma için Hyde Park’ta yürüyüş yaptı. Çekya’nın başkenti Prag’da da birkaç yüz kişi destek yürüyüşüne katıldı.

Tüm dünyada yaklaşık 600 kentte gösteri düzenlendiğinin tahmin edildiği açıklandı.

 

(Sputnik)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.