DünyaManşet

Dünya nefesini tuttu, Wikileaks’i bekliyor

0

Wikileaks sitesinin açıklayacağı belgeler, ABD’de büyük panik yarattı. Birçok ülkeyi uyaran Washington, belgelerin “hayatları ve çıkarları tehlikeye atacağını” bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Wikileaks internet sitesi tarafından paylaşılması beklenen gizli diplomatik belgelere karşı dikkatli olunması çağrısı yapıldı.

ABD, Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Kanada, Norveç ve İsrail’i belgeler konusunda uyardı.

Belgelerin ABD ile sözkonusu ülkeler arasında güvensizlik ortamı yaratabileceği ifade edildi.

ABD SÖZCÜSÜ: ÇIKARLARI TEHLİKEYE ATACAK
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley de belgelerin açıklanma planını kınadıklarını söyledi.

Crowley, gizli diplomatik yazışmaların açıklanacağını, bunun da ”hayatları ve çıkarları tehlikeye atacağını” ifade etti.

BÜYÜKELÇİ JEFFREY: KAYGILIYIZ
ABD’nin Irak Büyükelçisi James F. Jeffrey, açıklanacak belgelerin içeriğinden kaygılı olduklarını, belgelerin açıklanmasının, uluslararası diplomaside güçlüğe yol açacağını söyledi.

Jeffrey, ”Yeni belgelerin açıklanacak olmasından dolayı kaygılıyız” dedi.

”WikiLeaks buradaki işime kesinlikle berbat bir engel çıkarıyor” diyen Büyükelçi Jeffrey, bu belgelerin açıklanmasının arkasındaki güdüyü anlayamadığını ifade ederek, ”Bunun bir şeye yardımı olmayacak ama buradaki çalışmalarımızı yıpratacak” dedi.

‘KALP KRİZİ GEÇİRECEK’
Belgeleri gizli bilgisayar ağından çalarak Wikilileaks sitesine ileten Bradley Manning, belgelerin yayınlandığı gün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın kalp krizi geçireceğini söylemişti.

ÜÇ MİLYON YENİ BELGE
ABD’nin korkulu rüyası Wikileaks’in bugün yaklaşık 3 milyon gizli belgeyi yayınlaması bekleniyor.

Sözkonu belgelerin içeriği kesin olarak bilinmese de ABD ile bazı ülkeler arasındaki dışişleri düzeyinde yaşanan tartışmalı girişimlere dair olacağı tahmin ediliyor.

Farklı medya organları belgelerin arasında Türkiye’nin Irak’ta El Kaide’yi, ABD’nin de PKK’yı desteklediğini öne süren iddialar olduğu haberleri yaptılar.

Wikileaks daha önce ABD’nin Irak’taki operasyonlarına dair detaylı Pentagon belgeleri yayınlamış ve büyük tartışma yaratmıştı.

ADRESİ BİLİNMİYOR
Kurucusu Jullian Assange olan Wikileaks sitesinin merkezinin İsveç’te bulunduğu belirtiliyor. Ancak sitenin tam adresi kimse tarafından bilinmiyor.

Sitenin nükleer bombalara karşı kurulan eski bir sığınağı merkez seçtiği belirlendi. Yerin 15 metra altındaki merkezdeki kapıların 30 santimetre kalınlığında olduğu bildirildi.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Jullian Assange hakkında tecavüz suçlamasıyla uluslararası tutuklama kararı çıkartılmıştı.

‘TARİH YENİDEN YAZILACAK’
Öte yandan, Wikileaks sitesi önceki gün yayınladığı mesajda “Yeni bir dünya göreceğiz. Küresel tarih yeniden yazılacak” ifadesini kullandı. (Ntv)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.