Bilim-Teknoloji

Dünya gibi daha milyarlarca gezegen Samanyolu’nda

0

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nde 100 milyar Dünya benzeri gezegen bulunabileceğini açıkladı. Geçmişte yapılan araştırmalar, Güneş Sistemi’nin içinde yer aldığı Samanyolu’nda 10 milyar Dünya benzeri gegezen olabileceğini ortaya koymuştu.

Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, gökbilimciler Dünya benzeri gezegenleri tespit etmek için yeni bir yöntem öne sürdü.

MOA (Astrofizikte Hassas Mercek Gözlemleri) adı verilenproje ile yerçekimsel hassas mercekleme (mikro mercekleme) yöntemi kullanılarak Samanyolu’nda 100 milyar gezegen bulunabileceği ortaya kondu.

Yeni Zelanda’nın Mount John Gözlemevinde yapılan ve Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanacak olan araştırmada, ‘Yıldızıyla arasındaki mesafe, Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin iki katı civarında olam gezegen sayısı’ tespit edilmeye çalışılıyor.

Araştırma ekibinin başındaki isim Dr. Phil Yock, hassas mercekleme yöntemiyle elde edilen verilere NASA’nın ‘gezegen avcısı’ Kepler Teleskopu’nun verilerini eklediklerini belirtti. Kepler’in verileri, Samanyolu Galaksisi’nde Dünya büyüklüğünde 17 milyar gezegen olabileceğini öne sürmüştü. Bu gezegenlerin Dünya’dan genelde daha sıcak olduğu, ancak Kırmızı Cüce gibi soğuk bir yıldızın yörüngesinde bulunmaları halinde yaşam imkanı sunma ihtimalinin daha yüksek olabileceği ifade edildi.

Genişliği 100-120 bin ışık yılı olduğu düşünülen Samanyolu Galaksisi’nde, 200-400 milyar gezegenin yer aldığı tahmin ediliyor.

 

Kategori: Bilim-Teknoloji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.