DünyaManşet

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü: 12 milyon Suriyeli muhtaç durumda

0

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü yıllık raporunu açıkladı: Bir bölümü Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyeli yardıma muhtaç ve durumları daha da kötüleşebilir.

9

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü Başkanı Bärbel Dieckmann, Berlin’de örgütün yıllık raporunu açıkladı. Rapora göre, 12 milyon Suriyeli yardıma muhtaç.

Bunlar arasında Ürdün, Lübnan ve Türkiye’deki 7 milyon mülteci de bulunuyor. Halihazırda Türkiye’de yaklaşık 2 milyon Suriyeli mülteci yaşıyor; bunların bir milyonunu çocuk ve gençler oluşturuyor.

Yaklaşık 3 hafta önce mültecileri ziyaret eden Dieckmann, özellikle Türkiye’de olumlu izlenimler edindiğini aktardı. Mültecilerin sadece yüzde 15’inin kamplarda yaşadığı belirten Dieckmann, Türkiye’nin desteğinin büyük olduğunu söyledi.

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü Başkanı Dieckmann, Türkiye’nin ekonomik gücüne rağmen mülteci sayısının fazlalığı nedeniyle uluslararası yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı. Dieckmann, örgütün geçen yıl Türkiye’yi 19 milyon euro hacmindeki projelerle desteklediğini belirtti.

Dieckmann, uluslararası yardım çalışanları için Suriye’ye girmek çok tehlikeli olduğu için ancak Suriyeli güçlerle işbirliği aracılığıyla yardım ulaştırabildiklerini belirtti.

Dünya Açlıkla Mücadele Örgütü’nün geçen yıl ağırlık noktası Suriye, Türkiye ve Kuzey Irak’taki Suriyelilere yardım oldu. Örgütün 200 milyon euroluk yıllık bütçesinin 30 milyonu Suriyelilere yardıma ayrıldı.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.