Türkiye

Dün Gerze, bugün Tortum: 4 Yaralı

0

Erzurum‘da köylüler Hidroelektrik Santrali’nin (HES) yapılması için başlatılan çalışmaları engelledi.

Erzurum’un Tortum İlçesi‘ne bağlı Bağbaşı Beldesi’nde köylüler Hidroelektrik Santrali’nin (HES) yapılması için başlatılan çalışmaları engelledi. Sabah erken saatlerde beldedeki birinci köprü üzerinde toplanan yaklaşık 1500 kişi, iş makinelerinin yolunu keserek doğalarını savundu. Çevik Kuvvet, eylemcilere kimyasal gaz ile müdahale etti. Çıkan olaylarda bir polis, bir özel güvenlik görevlisi ve iki köylü yaralandı.

Bağbaşı Beldesi’nde bugün sabah saatlerinde toplanan köylüler, bayraklarla HES’in yapımındaki iş makinelerinin yolunu kapattı. HES protestosu yapan gruba tekerlekli sandalyeleriyle gelen bir grup engelli de destek verdi. İş makinesinin gecişine izin vermeyen grup, ‘Canımızı alırsınız, suyumuzu asla‘, ‘Bu yolda öleceğiz, ama suyumuzu vermeyeceğiz‘ sloganları attı. Köylülerden 30 yaşındaki Gülay Yıldız, “Bağbaşı’nı Somali’ye çevirmelerine izin vermeyeceğiz” derken çocuklarını meyve bahçesinde yetiştirdiği ürünle satarak okuttuğunu belirten Şükriye Salma, HES’in yapımına izin vermeyeceklerini belirtti.

Çevik kuvvet, jandarma, özel güvenlik ve robocopların tedbir aldığı köprüde köylülerin direnişi sürerken 60 yaşındaki Ali Tutkun, çalışmaya başlayan iş makinesinin önüne oturdu. Çevik kuvvet ekibi Ali Tutkun’u kaldırmak için müdahalede bulundu. Kendini yere atarak direnen Ali Tutkun’a vatandaşlar köprü girişine oturarak destek verdi. Polisin Ali Tutkun’a müdahalesine vatandaşlar tepki gösterdi. Bunun üzerine polis, gruba kimyasal gaz ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda bir polis, bir özel güvenlik görevlisi ve iki vatandaş yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Tortum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Güvenlik görevlilerinin görüşmeleri sonucu vatandaşlar ikna olmayınca iş makinesinin çalışması durduruldu. Polis, jandarma ve özel güvenlik elemanları bölgeden ayrılınca vatandaşlar da evlerinin yolunu tuttu. Köylüler, Ödük Vadisi’ne HES yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek gerekirse gece nöbet tutacaklarını bildirdi.

(Ajanslar)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.