DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

DSÖ: 172 ülke aşı programına dahil oldu, tünelin sonunda ışık göründü

0
 
Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs aşısının eşit ve adil dağıtımını güvence altına almayı amaçlayan ortak mücadele platformu COVAX’a 172 ülkenin dahil olduğunu açıkladı. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin platforma dahil olduğu anlamına geliyor. Ancak  172 ülke arasında Rusya, Çin ve ABD‘nin olup olmadığı henüz bilinmiyor. 

‘Aşı milliyetçiliği virüse yardım eder’

Oluşturdukları mekanizmanın amacının, 2021’in sonuna kadar en az iki milyar doz güvenli ve etkili aşı sağlamak olduğuna işaret eden DSÖ Başkanı şunları söyledi:  Tünelin sonunda ışık göründü ve geçen hafta dediğim gibi, bunu birlikte yapabiliriz. Aşılar üzerinde araştırma ve geliştirmeye toplu olarak yatırım yaparken, şu anda bu virüsü kontrol altına almak için elimizdeki araçları da kullanmamız gerekiyor.”
 

Halen dokuz aşı adayının olduğu, güvenli ve etkili bir aşı için çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, Hatta şimdi dört ayrı üretici ile görüşmeler devam ediyor. Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında” diye konuştu.

“Aşı milliyetçiliği, sadece virüse yardım eder” ifadelerini kullanan Ghebreyesus,  COVAX sayesinde düşük,orta ve yüksek gelirli ülkelerin tamamının güvenli ve etkili bir aşıya aynı zamanda erişim sağlayacağını vurguladı. 

DSÖ geçen hafta aralarında Türkiye‘nin de olduğu üye ülkelere COVAX’a davet ve çağrı mektubu göndermişti. Ülkelerin COVAX’a katılmaları için 31 Ağustos’a kadar bunu teyit etmeleri gerekiyor.  

İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Meksika, Norveç, Fas, Suudi Arabistan, İspanya, Güney Afrika, Belçika ve Avrupa Komisyonu, COVAX aşı çalışmalarının da yer aldığı ‘ACT-Accelerator’ programına geçen hafta dahil olmuştu. 

‘ABD’nin plazma tedavisi için çok az kanıt var’

Basın toplantısında ABD’nin koronavirüs hastaları için plazma tedavisine verilen acil durum onayı da soruldu. DSÖ yetkilisi Dr. Soumya Swaminathan, bu yöntemin güvenli ve etkili olduğunu gösteren ‘çok az kanıt’ bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Denemeler nispeten küçük çaptaydı ve bazı durumlarda sonuçlar bazı faydalara işaret etse de veriler kesinlik kazanmadı. Durumu takip ediyoruz.” 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.