DünyaManşet

Dörtlü zirve sonrası ortak açıklama

0

NATO İttifakı’nın kuruluşunun 70. yıl dönümü nedeniyle Londra’da düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi öncesinde Suriye’deki gündemin değerlendirildiği dörtlü zirve gerçekleştirildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu Dörtlü Zirve’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. 50 dakika süren görüşmenin sonrasında İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, bir araya gelen liderler ülkeleri arasındaki geniş stratejik, ekonomik ve savunma ortaklıklarını ele aldı. Bu ilişkilerin NATO üzerinden de olmak üzere daha da derinleştirilmesinin önemini kabul etti.

Liderler, Suriye’de sınır ötesi de dahil olmak üzere insani erişimin sağlanması ve Suriye’nin kuzeydoğusuna yardımların ulaştırılmasının temelini Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılacak bir ihtiyaç değerlendirmesinin oluşturması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Sivillere yönelik saldırı durdurulsun

Mültecilerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir bir şekilde geri dönüşlerinin koşullarını oluşturmak için çalışacaklarını ve terörün her türlüsüne karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyleyen liderler ayrıca, İdlib dahil Suriye’deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiği konusunda anlaştı.

Anayasa Komitesi sürecine desteklerini yineleyen liderler, Suriye’de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılan 2254 No’lu BM kararının önemine vurgu yaptı.

Macron: ‘YPG konusundaki anlaşmazlık sürüyor’

Zirve sonrası açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye konusunda tüm belirsizliklerin ortadan kalkmadığını söyledi. “Önceliğin IŞİD ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli” diyen Macron, mülteciler konusunda işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bunun yanı sıra YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu belirterek, “PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, (PKK’lıları) terörist olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor” ifadesini kullandı. YPG’lilere işaret eden Macron, “Tamamen terörist olarak kabul edemeyiz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan) buna katılmıyor. Bu anlaşmazlık bugün kalkmadı” açıklamasında bulundu.

Macron Türkiye’ye yönelik açıklamasını  “Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak IŞİD ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Ne olmuştu?

Zirve öncesinde açıklama yapan Macron Türkiye’yi de eleştirerek  “Türkiye bizimle beraber çalışanlara karşı savaşıyor. Aynı zamanda bazen de IŞİD’le bağlantılı gruplarla beraber çalışıyor” demişti.

Türkiye ile ilişkilerini de gözden geçirdiklerini söyleyen Macron, Türkiye’nin Patriot yerine Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasıyla ilgili olarak ise “Türkiye, NATO ile uyumlu olmamayı seçti” açıklamasında bulunmuştu.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.