Türkiye

Diyarbakır’da bulunan kemikler ile ilgili rapor açıklandı

0

Diyarbakır İçkale’de yapılan kazılarda ortaya çıkan ve faili meçhul cinayetlerle katledilenlere ait olduğu düşünülen kemiklerle ilgili adli tıp raporu açıklandı. Kimi Kemiklerin en az 100 yıllık olduğu, bazılarınınsa hayvanlara ait olduğu belirtildi.

Diyarbakır İçkale’de, eski JİTEM merkezinde yapılan kazılarda kafatası ve kemiklere ulaşılmış, kemiklerin bölgede işlenen faili meçhul cinayetlerde yaşamını yitirenlere ait olduğu düşünülmüştü.

Olaya Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı olaya el koymuş, 90’ların faili meçhul kurbanlarına ait olduğu düşünülen kemikler toprak örnekleri ile birlikte Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Adli Tıp Kurumu’nda yapılan inceleme sonucunda; kemiklerde ölüm sebebini açıklayabilecek herhangi bir bulgu saptanmadığı, bazı kemiklerin en az 100 yıllık olduğu, kemik parçaları içinde farklı hayvanlara ait çok sayıda kemik ve diş örneği de bulunduğu tespit edildi.

Adli Tıp raporunda, “Kemiklerde ölüm sebebini açıklayabilecek herhangi bir bulgu saptanmadığı, bütünlüğü bozulmamış kemik dokuları üzerinde herhangi bir ateşli silah, kesici delici/kesici ezici alet veya herhangi bir patlayıcı ile oluşması muhtemel lezyon görülmediği,

Mevcut kemiklerde en az 100 yıl toprak altında gömülü kalmaya bağlı morfolojik değişimler tespit edildiği, Kemikler çok uzun süre gömülü kalmaya bağlı olarak bütünlüğünü kaybetmiş, küçük kemik parçaları halinde olduklarından, kaç kişiye ait oldukları ve ölenlerin cinsiyeti, yaşı vb. kimlik özelliklerinin morfolojik olarak tespit edilemediği,

Gönderilen kemik parçaları içinde farklı hayvanlara ait çok sayıda kemik ve diş örneği de bulunduğu, alınan diş örnekleri üzerinde moleküler genetik incelemenin devam ettiği, yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından ek rapor şeklinde gönderileceği, kanaati raporlanarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.